allmännyttiga bostäder i Haninge

Skriftlig fråga 2000/01:1239 av Hellberg, Owe (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-05-17
Besvarad
2001-05-23
Anmäld
2001-05-29

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 17 maj

Fråga 2000/01:1239

av Owe Hellberg (v) till statsrådet Lars-Erik Lövdén om allmännyttiga bostäder i Haninge

Bostadspolitikens främsta syfte är att ge alla en god bostad till en rimlig kostnad. Det gör sig inte alltid gällande i verkligheten. I Haninge äger staten, via Venantius AB och genom dotterbolaget Boforum, delar av det bestånd som tidigare ägdes av Haninge Bostäder. Behovet av ett kommunalt bostadsbolag är stort, men kommunen tvekar att utnyttja sin förköpsrätt till Boforums bostadsfastigheter. I dag har Haninge bostadsbrist, har ingen bostadsförmedling och mycket begränsade möjligheter att ordna sociala förturer. Hälften av Haninge Bostäders gamla bestånd såldes i maj 2001 till Mandamus, vilket kan förväntas ge högre boendekostnader eftersom de har som affärsidé att "förvalta bostadsfastigheter med hög direktavkastning". Avsaknaden av ett kommunalt bostadsbolag riskerar att på sikt driva upp hyrorna eftersom det då saknas jämförelseobjekt vid en bruksvärdesprövning. Resultatet av ett sådant experiment kan ses i Nacka. SABO bedömer att ett övertagande av Boforums fastigheter är en stor ekonomisk risk för kommunen. Det finns behov av någon form av garantier för kapitalkostnaden. Den nya bostadsförsörjningslagen skärper kommunens bostadsansvar. Om så inte sker ska regeringen vidta åtgärder, dels genom krav på inrättande av bostadsförmedling, dels genom krav på redovisning av kommunens planer för bostadsförsörjningen.

Min fråga är följande:

Vilka åtgärder avser ministern vidta för att Haninge kommun ska kunna leva upp till kraven i den nyligen antagna bostadsförsörjningslagen?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:1239 besvarad av statsrådet Lars-Erik Lövdén

den 23 maj

Svar på fråga 2000/01:1239 om allmännyttiga bostäder i Haninge

Statsrådet Lars-Erik Lövdén

Owe Hellberg har frågat mig vad jag tänker göra för att Haninge kommun ska leva upp till kraven i den nyligen antagna bostadsförsörjningslagen.

Låt mig inledningsvis säga att jag förutsätter att landets kommuner följer de lagar som riksdagen stiftar. Men här handlar det om arbetsfördelningen mellan regering och riksdag. Den svenska bostadspolitiken grundas sedan lång tid tillbaka på en arbetsfördelning där staten verkar för att legala och finansiella instrument finns tillgängliga och kommunerna för att de bostäder som behövs också erbjuds dess invånare. Sättet att nå de bostadspolitiska målen måste i hög grad bli beroende av de lokala förutsättningarna. Regeringen har därför i den aktuella lagen inte närmare angett hur kommunerna ska gå till väga. Detta är ett ansvar som kommunen måste ta och som är beroende av kommunens egna förutsättningar.

När Haninge kommun avlastades ägandet av de kommunala bostadsföretagen i Haninge var detta betingat av behovet att befria kommunen från en mycket stor börda i en krissituation. När Venantius nu, helt enligt vad som sades från början, avyttrar beståndet i Haninge så har en del av beståndet lagts i ett särskilt bolag för att kommunen ska kunna utnyttja sin förköpsrätt, om man så vill.

Regeringen skulle välkomna att Haninge kommun köper en del av Venantius innehav för att på så sätt säkerställa att det finns ett allmännyttigt bostadsbestånd i kommunen. Ett allmännyttigt bostadsföretag kan @ som Owe Hellberg påpekar @ användas för att ordna bostäder åt familjer med behov av förtur, men även tjäna som riktmärke såväl i hyressättningen som i övrigt när det gäller förvaltning, service och hyresgästinflytande.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.