allergiinformation

Skriftlig fråga 2004/05:297 av Ericson, Lars-Ivar (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-11-09
Inlämnad
2004-11-09
Besvarad
2004-11-17
Svar anmält
2004-11-17

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 9 november

Fråga 2004/05:297

av Lars-Ivar Ericson (c) till statsrådet Morgan Johansson om allergiinformation

Allergisjukdomarna har ökat under de senaste årtiondena. De flesta människor som har allergibesvär har jämförelsevis lindriga funktionshinder men mellan 10@20 % har så svåra besvär att de kan definieras som handikapp. I denna grupp finns för närvarande ca 500 000 personer. Allergi är alltså en av det moderna samhällets folksjukdomar. Kännedom om allergi är därför viktigt både för dem som lider av sjukdomen och för dem som möter de drabbade. Behovet av saklig och obunden information om allergi är stort och allergifrågorna är mer angelägna än någonsin.

Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande fråga till statsrådet:

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att förbättra den allergiinformation som finns i dag?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:297 besvarad av Morgan Johansson

den 17 november

Svar på fråga 2004/05:297 om allergiinformation

Statsrådet Morgan Johansson

Lars-Ivar Ericson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att förbättra den allergiinformation som finns i dag.

Många personer som har allergier har så svåra besvär att det påverkar det dagliga livet. Det är angeläget att de som har allergier får information som underlättar deras tillvaro och det är också angeläget att allmänheten får information om hur de kan mildra problemen för allergikerna.

Regeringen vill påminna om att allergi är ett mångfasetterat problem. Allergiska reaktioner kan uppstå mot födoämnen, vid kontakt av ämnen mot huden och via andningsvägarna. Olika målgrupper har således olika behov av information om allergier vilket innebär att formerna för de statliga insatserna varierar. Genom att allergierna är en mångfasetterad sjukdomsgrupp så har ansvaret för uppgifter när det gäller märkning av produkter och annan information som är viktig för allergiker och personer i deras omgivning fördelats på de myndigheter som är ansvariga för den produkt eller verksamhet som kan ge en allergisk reaktion.

I fråga om samlade informationsinsatser kring astma och allergi vill regeringen lyfta fram Apoteket AB:s centrala roll. Apoteket AB tillhandahåller på sin hemsida producentoberoende information och rådgivning angående olika sjukdomstillstånd och besvär, bland annat astma och allergi.

Astma- och Allergiförbundet får statligt stöd via statsbidraget till handikapporganisationer. År 2004 beviljades förbundet 5,9 miljoner kronor. Statbidraget utgår till handikapporganisationer vars ändamål är att förbättra livsvillkoren för personer med funktionshinder och bevakar deras intressen. Astma- och Allergiförbundet bedriver ett aktivt upplysnings- och informationsarbete för att öka kunskapen hos allmänheten om hur det är att ha ett osynligt funktionshinder som astma och allergi. Syftet med förbundets arbete är bland annat att förändra attityderna i samhället och att skapa större förståelse för astmatikers och allergikers problem.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.