alkolås
Skriftlig fråga 2002/03:1322 av Petersson, Helene (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-08-22
- Besvarad
- 2003-09-05
- Anmäld
- 2003-09-16
- Svar anmält
- 2003-09-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 22 augusti
Fråga 2002/03:1322
av Helene Petersson (s) till statsrådet Ulrica Messing om alkolåsAntalet personer som framför fordon i onyktert tillstånd ökar på våra vägar. Senast nu i veckan har ett litet barn med sin farmor fått sätta livet till på grund av att föraren varit alkoholpåverkad. Det har länge talats om alkolås i bilar men detta har mer eller mindre varit en fråga för marknaden. Det är dags att från riksdag och regering ställa högre krav på både förare och tillverkare för att få ned antalet skadade eller döda i trafiken som har sin orsak i alkoholpåverkan. Här kan inte finnas annat än en nolltolerans.
Därför är min fråga:
Vad avser ministern att göra för att påskynda införandet av alkolås i bilar?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:1322 besvarad av Ulrica Messing
Svar på fråga 2002/03:1322 om alkolås
Statsrådet Ulrica Messing
Helene Pettersson har frågat mig om vad jag avser att göra för att påskynda införandet av alkolås i bilar.
Jag vill börja med att understryka att arbetet med att minska rattonykterheten och därmed öka trafiksäkerheten är utomordentligt viktigt.
Regeringen har därför beslutat att försöksverksamheten med alkolås som alternativ till återkallelse av körkort utvidgas till hela landet från den 1 oktober 2003. Försöken har hittills gett förare som är folkbokförda i Stockholms, Västerbottens och Östergötlands län och som gjort sig skyldiga till trafiknykterhetsbrott möjlighet att få villkorlig körkortsåterkallelse. Villkoret medger rätten att inom Sverige köra viss personbil som utrustats med alkolås. Personen ska också förbinda sig att genomgå läkarundersökning med mera.
Försöken har hittills haft för liten omfattning för att kunna ge ett bra underlag för en utvärdering. Därför kommer försöken förlängas till 2009 samt utvidgas till att omfatta såväl fler körkortsbehörigheter som yrkesmässig trafik. De utvidgade möjligheterna ska ge bättre underlag till en eventuell permanentning av lagstiftningen.
Vägverkets arbete med kvalitetssäkring av transporter innebär ett nytt sätt att tydliggöra ansvaret för säkerheten i vägtransportsystemet. En av grundförutsättningarna för att en transport ska anses vara kvalitetssäkrad är att föraren är drogfri. Detta innebär att allt arbete med kvalitetssäkring av transporter också omfattar trafiknykterhet. I detta sammanhang ingår flera försök med alkolås som ett viktigt element för att säkra att föraren är nykter. Tre företag, Dala buss, Maser frakt och Taxi Uppsala ingår i ett frivilligt projekt med alkolås som har startats inom ramen för "kvalitetssäkring av transporter". De utrustar vardera 100 fordon med alkolås, totalt 300 stycken.
I den Nationella samlingen för ökad trafiksäkerhet, som regeringen tagit initiativ till, arbetar vägverket med att informera och stödja transportörer och andra att installera alkolås som ett hjälpmedel att förhindra onykter körning. Flera organisationer har uttalat att de kommer att verka för en ökad introduktion av alkolås i sina bilar.
Sammantaget innebär detta att alkolås blir mer frekventa i fordonen på våra vägar.
Sverige har inte möjlighet att ställa nationella krav på alkolås enbart för fordon på svenska marknaden. För att kunna göra det krävs det lagstiftning på gemenskapsnivå och Sverige driver frågan om alkolås inom EU.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
