Alkoholinförseln till Sverige
Skriftlig fråga 2007/08:261 av Härstedt, Kent (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-11-14
- Inlämnad
- 2007-11-14
- Besvarad
- 2007-11-20
- Svar anmält
- 2007-11-20
- Besvarad
- 2007-11-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 14 november
Fråga
2007/08:261 Alkoholinförseln till Sverige
av Kent Härstedt (s)
till statsrådet Maria Larsson (kd)
Under en längre period har vi fått rapporter om att svenskarnas inköpsmönster gällande alkohol snabbt förändrats. Systembolaget har länge rapporterat om ökade försäljningssiffror beträffande såväl öl som vin och sprit.
Samtidigt har Sorad vid Stockholms universitet som månatligen intervjuar 1 500 personer kommit fram till att svenskarna dricker mindre och tar mindre alkohol med sig från sina utlandsresor.
Mot denna bild kommer Tullverkets observationer. Deras bedömning är att införseln inte minskat utan att alkoholen fortsätter att forslas in i Sverige i oförminskad omfattning.
Till detta ska läggas att de fem bryggerier som exporterar mest öl till gränshandeln i dag har rekordleveranser. Detta gäller även de tre största spritleverantörerna inklusive VS Group, före detta Vin & Sprit.
Vilken bedömning gör statsrådet av dessa motsägelsefulla uppgifter – gör statsrådet det ställningstagandet att alkoholinförseln till Sverige verkligen minskar?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:261 besvarad av Statsrådet Maria Larsson
Svar på fråga
2007/08:261 Alkoholinförseln till Sverige
Statsrådet Maria Larsson
Kent Härstedt har frågat mig vilken bedömning jag gör och vilka ställningstaganden som tas med anledning av motsägelsefulla uppgifter om alkoholinförseln till Sverige.
Jag håller med om att den debatt som förts under hösten har gett en något tvetydig bild av hur alkoholinförseln till Sverige ser ut och därför är det viktigt att vi i dessa sammanhang förlitar oss på välgrundad information.
Som grund för en del av kritiken mot Sorads mätningar tar man upp att tullens alkoholbeslag ökar. Den mest troliga förklaringen till detta är att tullen ökat sina insatser mot frekvent alkoholinförsel i enlighet med det av regeringen fastställda regleringsbrevet för år 2006.
Statistiken som det hänvisas till i frågan, från de fem bryggerier som exporterar mest öl till gränshandeln, har regeringen tyvärr inte fått ta del av. Sorad har sedan i våras önskat att få sådan information från producenterna, men utan resultat hittills. Det är skälet till att dessa data för närvarande inte kan beaktas i Sorads skattning.
För närvarande är Monitorprojektet som Sorad utför den enda systematiska kartläggningen av oregistrerad alkohol som görs i Sverige. Sorads undersökning är baserad på en omfattande och genomtänkt metodik som bland annat har inspirerat till liknande mätningar i Finland. Jag är dock väl medveten om att skattningar av oregistrerad alkohol alltid är förknippade med osäkerhet, och att Sorads skattningar liksom andras alltid kan ifrågasättas. Vi är därför självklart öppna för att beakta nya uppgifter och idéer som kan förbättra mätningarna.
Jag är som ansvarigt statsråd mycket intresserad av information om gränshandeln av alkohol och hur försäljningen där ser ut och kommer självklart att följa utvecklingen i frågan. Jag ser också fram emot att Sorad kan ta del av den utlovade informationen från näringslivet för att kunna ge regeringen ett så fullständigt beslutsunderlag som möjligt.
De uppgifter som vi hittills har fått ta del av och den kritik som framkommit har inte påverkat regeringens förtroende för Sorad.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

