åldersgräns för statliga uppdrag

Skriftlig fråga 2003/04:283 av Andreasson, Martin (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-11-14
Inlämnad
2003-11-14
Besvarad
2003-11-20
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar anmält
2003-11-20

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 14 november

Fråga 2003/04:283

av Martin Andreasson (fp) till statsrådet Pär Nuder om åldersgräns för statliga uppdrag

Den ena utredningen efter den andra presenteras som visar att Sverige måste ta vara på de äldre som vill och kan fortsätta arbeta eller ta på sig uppdrag av olika slag efter pensioneringen. Senast i raden är Senior 2005, som i sitt betänkande (SOU 2003:91) konstaterar att hälften av alla som uppnår 65 års ålder borde fortsätta att förvärvsarbeta till 79 års ålder om försörjningskvoten år 2030 ska ligga kvar på samma nivå som i dag.

Staten föregår emellertid inte med gott exempel när det gäller att ta tillvara äldres engagemang utan har tvärtom en övre åldersgräns på 70 år för uppdrag som ledamot eller ordförande i styrelser, utredningar, domstolar med mera. Denna gräns har varit praxis i många år och tar inte hänsyn till att individer åldras på olika sätt.

Jag vill därför fråga:

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att avskaffa dagens praxis med en 70-årsgräns och i stället tillämpa ett förfarande med individuell prövning av vederbörandes lämplighet för statliga uppdrag?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:283 besvarad av Gunnar Lund

den 20 november

Svar på fråga 2003/04:283 om åldersgräns för statliga uppdrag

Statsrådet Gunnar Lund

Martin Andreasson har frågat statsrådet Pär Nuder vilka åtgärder statsrådet avser att vidta för att avskaffa dagens praxis med en 70-årsgräns och i stället tillämpa ett förfarande med individuell prövning av vederbörandes lämplighet för statliga uppdrag.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Som frågeställaren påpekar utgör de äldre, med den kompetens de besitter, en betydande resurs att ta till vara för samhällets utveckling.

När regeringen utser ledamöter i styrelser, nämnder och utredningar görs alltid en bedömning av den samlade kompetensen i dessa för att de på bästa sätt ges förutsättningar att genomföra regeringens uppdrag.

Det är kompetensen hos den som tillfrågas som är det primära. Det finns ingen formell åldersgräns utan det sker en individuell prövning där såväl kunskap som erfarenhet tas till vara.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.