äggproduktion
Skriftlig fråga 1999/2000:502 av Sjölund , Anders (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-02-03
- Anmäld
- 2000-02-08
- Besvarad
- 2000-02-10
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:502
av Anders Sjölund (m) till jordbruksminister Margareta Winberg om äggproduktionI fråga 1999/2000:162, frågar jag hur regeringen kommer att ställa sig till ett EU-förslag på förlängning av det statliga stödet till finländsk äggproduktion.
I svaret lovar jordbruksministern att Sverige kommer att bevaka Finlands ansökan, samt att Jordbruksdepartementet ska uppmärksamma kommissionen på de effekter som ett nationellt stöd får på den svenska äggmarknaden. EU-kommissionen har nu beslutat ge Finland rätt att fortsätta med statligt stöd till finska äggproducenter.
Den svenska hållningen, som jordbruksministern beskriver i sitt tidigare frågesvar, har uppenbarligen misslyckats. Resultatet blir att konkurrensläget för svenska äggproducenter blir permanent fortsatt svårt med en nära konkurrent som kan operera med betydligt gynnsammare förutsättningar.
Skälet för kommissionen sägs vara att de finska jordbrukarna fortfarande har stora svårigheter till följd av anslutningen. Stödet utökas nu till 2003. Uppenbarligen har de svenska synpunkterna vägt lätt i sammanhanget, vilket bekräftar bilden av att svenskt inflytande är mindre än det finska. Den fråga man ställer sig är på vilket sätt svenska företrädare i EU agerat för att ge svensk äggproduktion rättvisa konkurrensmöjligheter gentemot omvärlden.
Vilka konkreta åtgärder kommer jordbruksministern vidta i samband med kommissionens beslut?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:502 besvarad av jordbruksminister Margareta Winberg
Svar på fråga 1999/2000:502 om äggproduktion
Jordbruksminister Margareta Winberg
Anders Sjölund har frågat mig om vilka konkreta åtgärder som jag kommer att vidta i samband med kommissionens beslut.
Finland fick i samband med anslutningen till EU undantag för nationellt stöd till äggsektorn under en övergångsperiod om fem år. Stödet skulle successivt trappas ned, men år 1996 begärde Finland @ och fick, på grund av störningar i marknaden @ tillstånd att ge stöd med något mindre avtrappning fram till övergångsperiodens slut vid 1999 års utgång.
Våren 1999 begärde Finland förlängning av stöden och den 22 december 1999 tog kommissionen beslut om att ge tillstånd för ett nationellt produktionsstöd enligt artikel 141 i anslutningsfördraget. Detta ersätter stöd enligt artiklarna 138@140. Stöd får genom detta beslut lämnas t.o.m. år 2003.
Det finska stödet har påverkat den svenska äggmarknaden och för att mildra effekten har Sverige agerat på olika sätt. Med anledning av den senaste finska begäran skrev jag ett brev till kommissionär Fischler och påtalade missförhållandena och vilka konsekvenser ett bifall till den finska begäran skulle få.
Det kan konstateras att kommissionens beslut är taget och att det för närvarande inte går att ytterligare påverka beslutet. Med hänsyn till den uppkomna situationen kommer dock den svenska regeringen att bevaka frågan noga och verka för att konsekvenserna för de svenska äggproducenterna blir så små som möjligt. Den finska äggproduktionen har minskat från 75 miljoner kilo till 60 miljoner kilo under perioden år 1995 till år 1999.
Det vore från svensk synpunkt helt oacceptabelt om den finska äggproduktionen som en funktion av det förlängda stödet åter skulle börja öka.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

