ägarlägenheter

Skriftlig fråga 2001/02:1123 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-04-26
Besvarad
2002-05-02
Anmäld
2002-05-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 26 april

Fråga 2001/02:1123

av Ulla-Britt Hagström (kd) till statsrådet Lars-Erik Lövdén om ägarlägenheter

Dagens lagregler gör det omöjligt att förvärva en av lägenheterna i ett flerbostadshus med äganderätt. För att möjliggöra ägandet av bostäder även i flerfamiljshus och för att kunna bygga nya fastigheter på redan befintliga behövs nya regler för fastighetsbildning. Det handlar om att tredimensionellt avgränsade fastigheter utan egna markområden ska kunna bildas genom horisontella och vertikala gränser.

Ägarlägenhetsutredningen SOU 2002:21 har lyft fram frågan om tredimensionell fastighetsindelning. Förslag om införande av tredimensionell fastighetsindelning finns i SOU 1996:87. Ytterligare ett äldre utredningsförslag om ägarlägenheter finns i SOU 1982:40.

För att bättre kunna tillgodose behovet i Stockholms innerstad måste besluten påskyndas. Fram t.o.m. 1940 byggdes här 120 980 lägenheter (varav småhus 299). Åren 1941 till 2000 byggdes endast 51 427 lägenheter (varav 197 småhus) enligt utrednings- och statistikkontoret, Stockholms stad. Som väl är har fastigheter lång livstid. Med denna takt skulle det ta 140 år att ersätta de byggnader som byggdes före 1940.

Med hänvisning till det anförda vill jag ställa följande fråga:

Är statsrådet beredd att skyndsamt ta fram förslaget om tredimensionell fastighetsbildning för beslut?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:1123 besvarad av justitieminister Thomas Bodström

den 2 maj

Svar på fråga 2001/02:1123 om ägarlägenheter

Justitieminister Thomas Bodström

Ulla-Britt Hagström har frågat statsrådet Lars-Erik Lövdén om han är beredd att skyndsamt ta fram förslaget om tredimensionell fastighetsbildning för beslut.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Som jag uttalat med anledning av en tidigare riksdagsfråga skulle regler om tredimensionell fastighetsindelning vara av stort värde i många sammanhang, bl.a. för att underlätta bostadsbyggande i städerna. Ärendet är prioriterat. Ambitionen är att en proposition ska överlämnas till riksdagen när det nya riksmötet har öppnat.

Ulla-Britt Hagström har också tagit upp frågan om ägarlägenheter. Som jag nyligen sagt (se mitt svar den 18 april 2002 på fråga 2001/02:1008) är ambitionen att ett ställningstagande i den frågan ska göras så snart som möjligt efter pågående remissbehandling av betänkandet Att äga sin lägenhet (SOU 2002:21).

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.