affären mellan Telia och Telenor
Skriftlig fråga 1998/99:333 av Flyborg, Eva (fp)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 1999-02-05
- Besvarad:
- 1999-02-10
- Anmäld:
- 1999-02-16
den 5 februari
Näringsutskottet fick i tisdags information av statssekreterare Lars Rekke om att konsultarvodena vid samgåendet mellan Telia och Telenor beräknas landa på omkring 100 miljoner kronor.
Då affären ännu inte är avslutad så vet ingen hur mycket konsultarvodena till slut kommer att kosta. Det kan bli en lägre summa än 100 miljoner men det kan också bli mer, vilket är mer sannolikt.
Man måste ställa sig frågan om detta är rimliga summor för konsultarvoden. 100 miljoner kronor är enormt mycket pengar som kunnat användas på ett bättre sätt inom t.ex. vården, omsorgen eller skolan. Staten måste i alla avseenden hushålla med skattebetalarnas pengar.
Med anledning av detta vill jag ställa följande fråga till näringsminister Björn Rosengren:
Avser näringsministern att vidta några åtgärder för att begränsa statens utgifter till konsultarvoden i samband med affären mellan Telia och Telenor?
