abortmotståndares lobbyverksamhet med EU:s biståndsmedel

Skriftlig fråga 1998/99:10 av Larsson, Ewa (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1998-10-13
Anmäld
1998-10-19
Besvarad
1998-10-21

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1998/99:10 av Ewa Larsson (mp) till statsrådet Pierre Schori om abortmotståndares lobbyverksamhet med EU:s biståndsmedel

den 13 oktober

Det finns starka misstankar om att EU-stöd avsett för humant arbete i utvecklingsländer också används till propaganda mot abort och familjeplanering.

Vid seminarium anordnat av RFSU berättade Frances Kissling från rörelsen Katolikers fria val hur Vatikanen lobbar mot de mänskliga rättigheterna när det gäller sexuell och reproduktiv hälsa. Frances Kissling uppmanar beslutsfattare över hela världen att gå "till roten" med propagandan och lobbyarbetet. Att söka i historien och fundera över kyrkans rädsla över sexualitet. Abortmotstånd bör ses ur ett mer holistiskt sammanhang.

Avser statsrådet verka för att EU-stöd ej medges till abortmotståndares propaganda och organisationer som arbetar mot de mänskliga rättigheterna?

 

Svar på skriftlig fråga 1998/99:10 besvarad av Statsrådet Pierre Schori

Svar på fråga 1998/99:10 om abortmotståndares lobbyverksamhet med EU:s biståndsmedel
    Statsrådet Pierre Schori

den 21 oktober

Ewa Larsson har frågat mig om regeringen avser att verka för att EU-stöd inte medges till abortmotståndares propaganda och organisationer som arbetar mot de mänskliga rättigheterna.

Sverige verkar i sitt arbete i EU och med EU:s biståndsverksamhet efter samma riktlinjer som styr det svenska biståndet. De grundläggande målen för EU:s bistånd, som full respekt för mänskliga rättigheter och jämställdhet mellan kvinnor och män, stämmer också väl överens med svenska målsättningar.

Utvecklingssamarbete sker genom många olika kanaler. Detta gäller såväl Sveriges som EU-kommissionens biståndsinsatser. En stor del av insatserna genomförs av enskilda organisationer. Det är viktigt att kriterier för stöd till dessa organisationer inte handlar om deras politiska eller religiösa hemvist utan om de insatser de vill genomföra. Inom EU är det självklart att organisationer från södra såväl som norra Europa, katolska och protestantiska, kristna och icke-kristna kan få stöd för sina insatser för att bistå de allra fattigaste. Givetvis skall dessa insatser avrapporteras och utvärderas så att en god kvalitet säkerställs.

Det har inte kunnat gå att få fram information som styrker att EU:s bistånd går till sådan verksamhet som frågeställaren angivit. Om så skulle visa sig vara fallet är det givetvis något som Sverige skulle motverka.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.