abort

Skriftlig fråga 1997/98:937 av Brunander, Lennart (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1998-07-14
Anmäld
1998-07-20
Besvarad
1998-08-06

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1997/98:937 av Lennart Brunander (c) till socialministern om abort

den 14 juli

Läkare slår larm, foster aborteras på grund av att de har "fel" kön. Detta häpnadsväckande besked ger verksamhetschefen vid kvinnokliniken i Borås lasarett. Han arbetar dagligen med kvinnor som av olika skäl väljer abort och är upprörd över de fall där orsaken till att man väljer abort är att barnet har "fel" kön. Det är inte vanligt att kvinnor anger det som orsak, men ansvariga läkare tror att det finns ett mörkertal som inte går att uppskatta. Personal upplever att deras moraliska gräns överskrids när de deltar under de här ingreppen. Enligt min uppfattning är det som sker oacceptabelt, något måste göras. Fosterdiagnostik ger denna valmöjlighet, är det möjligt andra regler kring detta för att motverka en fortsatt utveckling av att barn aborteras därför att de har "fel" kön. Jag tycker att det är viktigt att regeringen och socialministern agerar snabbt. Jag vill ställa följande fråga till socialministern:

Är ministern beredd att snabbt ta upp frågan och vidta de åtgärder som krävs för att förhindra det som nu sker?

 

Svar på skriftlig fråga 1997/98:937 besvarad av , ()

Svar på fråga 1997/98:937 om abort och 938 om missbruk av abortmöjligheterna
    Socialminister Margot Wallström

den 5 augusti

Lennart Brunander och Lennart Fridén har båda frågat mig om jag är beredd att vidta åtgärder för att förhindra möjligheten att få abort om det väntade barnet har oönskat kön.

Vid fosterdiagnostik framkommer ibland uppgifter om sådant som man inte direkt eftersökt, s.k. bifynd. Ett vanligt bifynd är att undersökningen ger uppgift om fostrets kön. Enligt gällande lagstiftning har kvinnan i princip rätt att få del av all information som kommer fram vid fosterdiagnostik, även sådan som inte eftersökts vid undersökningen.

I propositionen (1994/95:142) om fosterdiagnostik och abort togs denna fråga upp. Det konstaterades där att uppgift om kön oftast inte har något samband med det väntade barnets hälsotillstånd. Undantag från detta är könsbundna sjukdomar. I dessa fall tillhör de blivande föräldrarna ofta en riskgrupp och undersökningen har gjorts just i syfte att få bekräftat om det blivande barnet har anlag för den könsbundna sjukdomen eller inte.

Regeringen konstaterade i propositionen att det inte finns några uppgifter om huruvida det förekommer att kvinnor begär abort på grund av att fostret har oönskat kön. Om det över huvud taget förekommer torde det dock, enligt propositionen, vara ytterligt sällsynt och ingenting som kan försvaras. Där framhölls också att en fördomsfull syn på könen måste bemötas och förändras med ideologiska metoder, inte genom att undanhålla de blivande föräldrarna information. Slutsatsen i propositionen var att öppenhet är viktigt från sjukvårdens sida och att även uppgift om barnets kön när det inte har betydelse för dess hälsotillstånd skall lämnas ut om kvinnan frågar efter den.

Det har nu kommit fram uppgifter som tyder på att det i enstaka fall förekommer att kvinnor på felaktiga grunder får den fosterdiagnostiska undersökningen utförd.

Även om detta är någonting som förekommer endast undantagsvis behöver frågan övervägas ytterligare.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.