a-kasseutredningen
Skriftlig fråga 1999/2000:207 av Larsson, Maria (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1999-11-12
- Anmäld
- 1999-11-16
- Besvarad
- 1999-11-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:207
av Maria Larsson (kd) till näringsminister Björn Rosengren om a-kasseutredningenDen 15 september aviserade regeringen att förslaget till nya regler för a-kassan skulle presenteras. Arbetsgruppens ordförande Lars-Olof Pettersson har överlämnat förslaget till Näringsdepartementet, men detta har ännu inte offentliggjorts.
Dröjsmålet uppgår nu till nästan två månader vilket får betecknas som mycket otillfredsställande. A-kassereglerna berör en stor mängd arbetslösa människor som självklart väntar på besked då många rykten cirkulerat i pressen. En stor mängd arbetsgivare väntar också på besked då vakanstiderna ökar på ett oroväckande sätt.
Alla partier som inte haft insyn i arbetsgruppens arbete och som nu står inför utskottsbehandling och kammarbeslut i a-kassefrågan väntar ävenså på besked om regeringens framtida avsikter med a-kassans utformning.
När kommer de nya förslagen om a-kassan att presenteras?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:207 besvarad av näringsminister Björn Rosengren
Svar på fråga 1999/2000:207 om a-kasseutredningen
Näringsminister Björn Rosengren
Regeringen har tidigare i budgetpropositionen för budgetåret 2000 aviserat att den arbetsgrupp inom Näringsdepartementet som haft till uppgift att se över vissa frågor inom arbetslöshetsförsäkringen ska redovisa sin rapport den 28 september 1999. Mot bakgrund av att rapporten blivit något försenad har Maria Larsson frågat mig när förslagen rörande nya regler i arbetslöshetsförsäkringen kommer att presenteras.
Arbetsgruppens rapport Kontrakt för arbete @ rättvisa och tydliga regler i arbetslöshetsförsäkringen (Ds 1999:58) är nu klar. Den presenterades för mig den 19 november 1999 och kommer att bli föremål för sedvanlig beredning.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

