25-procentsmålet när det gäller regelförenkling

Skriftlig fråga 2009/10:555 av Jarl Beck, Inger (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2010-02-19
Inlämnad
2010-02-19
Besvarad
2010-02-23
Besvarad
2010-02-24
Svar anmält
2010-03-01

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 19 februari

Fråga

2009/10:555  25-procentsmålet när det gäller regelförenkling

av Inger Jarl Beck (s)

till näringsminister Maud Olofsson (c)

Näringsminister Maud Olofsson deklarerade 2006 att regelförenklingar skulle ge företagen mer tid för jobb. Fram till hösten 2010 skulle företagens administrativa kostnader för samtliga statliga regelverk minska med minst 25 procent.

Enligt Regelrådet, som har till uppgift att bland annat följa utvecklingen inom regelförenklingsområdet, har detta inte skett. Regelrådets årsrapport för 2009 påvisar brister i regeringens regelförenklingsarbete. Något som oroar är att regelgivaren i ett stort antal fall avstått från att remittera författningsförslag till synes utan godtagbara skäl. Regelrådet har yttrat sig över 222 av 411 inkomna remisser med författningsförslag. I 43 procent av dessa fall avstyrks förslagen och i 54 procent av förslagen har det funnits bristfälligheter i kvalitet gällande konsekvensutredning.

Min fråga till näringsministern är därför:

Är det näringsministerns avsikt att 25-procentsmålet ska uppnås till hösten 2010 mot bakgrund av den starka kritik som Regelrådet framfört?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:555 besvarad av Näringsminister Maud Olofsson

den 23 februari

Svar på fråga

2009/10:555 25-procentsmålet när det gäller regelförenkling

Näringsminister Maud Olofsson

Inger Jarl Beck har frågat mig om det är min avsikt att 25-procentsmålet ska uppnås till hösten 2010 mot bakgrund av den starka kritik som Regelrådet framfört.

Till en början med vill jag säga att Regelrådet inrättades av regeringen för att bedöma om nya eller ändrade regler utformats på ett sådant sätt att de uppnår sitt syfte på ett enkelt sätt till en, relativt sett, låg administrativ kostnad. Rådets yttranden är till just för att förslag till regler ska kunna förbättras under beredningsprocessen och att de administrativa kostnaderna blir väl belysta. Rådets uppgift är att bistå regelgivarna i arbetet med regelförenklingar för företagen och jag vet att man inom Regeringskansliet tar intryck av vad Regelrådet framför i sina rådgivande yttranden.

Regelförenkling är en process som måste få ta tid. Regelrådet har varit operativt i ett år. En reflexion Regelrådet gör i sin Årsrapport 2009 är just den att på sikt kan rådets arbete förväntas förbättra kvaliteten på regelgivning och konsekvensutredningar och därmed medverka till att 25-procentsmålet uppfylls. Regelrådet tar inte, i motsats till frågeställaren, ställning till om 25-procentsmålet uppnåtts 2010 eller inte.

Mot bakgrund av de mål regeringen satt upp för regelförenklingsarbete är det min avsikt att arbeta för att företagens administrativa kostnader ska minska.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.