Riksdagens protokoll 1985/86:166 Fredagen den 6 juni
ProtokollRiksdagens protokoll 1985/86:166
Kammarens protokoll
I kammarens protokoll finns allt som sägs i kammaren nedskrivet. I protokollet står det också hur partierna har röstat. Ett snabbprotokoll publiceras ungefär sex timmar efter att dagens sista debatt i kammaren är slut. Det slutliga protokollet är färdigt efter några veckor.
Riksdagens protokoll 1985/86:166
Fredagen den 6 juni
Kl. 11.27
1 § Föredrogs och hänvisades
Förslag
1985/86:16 till finansutskottet
2 § Föredrogs
Finansutskottets betänkanden
1985/86:36 Tilläggsbudget II och tilläggsbudget III till statsbudgeten för
budgetåret 1985/86 1985/86:38 Anslag till räntor på statsskulden, m.m. (prop. 1985/86:150
delvis) 1985/86:39 Statsbudgetens inkomster för budgetåret 1986/87 (prop.
1985/86:100 delvis och 1985/86:150 delvis) 1985/86;40Statsbudgetensutgifterförbudgetåret 1986/87 (prop. 1985/86:150
delvis) 1985/86:41 Statsbudget för budgetåret 1986/87
Utskottets framställningar om att betänkandena skulle avgöras efter endast en bordläggning bifölls av kammaren.
Vad utskottet i övrigt hemställt bifölls.
3 § Meddelande om protokollsjustering, riksmötet 1986/87, m. m.
Anf. 1 TALMANNEN:
De kammarens protokoll som återstår ojusterade vid innevarande riksmötes slut framläggs till godkännande tisdagen den 17 juni kl. 12.00.
Till kammarens ledamöter har utdelats statistik rörande riksdagsarbetet under riksmötena 1976/77-1985/86.
Vidare har ånyo utdelats en plan för kammarens sammanträden under tiden den 7 oktober-den 7 november. Av denna framgår att riksdagen samlas tisdagen den 7 oktober kl. 11.00 och att riksmötet öppnas samma dag kl. 14.00. Öppningsceremonin föregås av en gudstjänst i Storkyrkan kl. 12.30. Med anledning av öppnandet kommer kungl. teatern att inbjuda ledamöterna till operaföreställning kl. 19.30.
Av den föreliggande tidsplanen framgår också att val till talmanskonferen-
23
Prot. 1985/86:166 sen
och Nordiska rådet sker vid sammanträdet torsdagen den 9 oktober kl.
6 juni 1986 15.00. Kammarens första arbetsplenum hålls onsdagen
den 15 oktober. Den
|
Riksmötets avslutning |
allmänpolitiska debatten tar som tidigare meddelats sin början onsdagen den
22 oktober kl. 10.00.
4 § Riksmötets avslutning
Anf. 2 TALMANNEN;
Ärade kammarledamöter! Innan jag förklarar riksmötet avslutat vill jag utnyttja min begränsade yttrandefrihet i kammaren. Vi har under denna vår varit med om dramatiska händelser, som utan tvivel satt sin prägel på umgänget här i riksdagen. Inga våldsdåd får emellertid förlama arbetet i landets riksdag - och så har inte skett. Från arbetssynpunkt har detta riksmöte i stort sett varit sina föregångare likt, och detta mitt påstående är grundat på flerårig erfarenhet. Det verkar vara oundvikligt med en anhopning av stora frågor mot slutet av riksmötet, och så har det varit så länge jag kan minnas. Vi har 16 utskott som förser oss med arbetsmaterial, och varje utskott måste av naturliga skäl ägna mest tid åt de stora frågorna, de frågor som dessutom normalt blir föremål för långa debatter i kammaren. Det är ofta svårt att på förhand avgöra hur länge debatter i dessa frågor kommer att pågå.
Av den statistik som utdelats framgår att förmiddags- och kvällsplena varit ungefär lika många som under tidigare år men att antalet plenitimmar är det minsta sedan 1977. Det är bara antalet interpellationer och - som vanligt -antalet motioner som slagit rekord.
Den försöksverksamhet som pågått under det här riksmötet har inte medfört några revolutionerande förändringar i vårt arbete. Jag skall inte föregripa den utvärdering som en arbetsgrupp inom konstitutionsutskottet gör. Försöken skall ju för övrigt fortsätta under hösten. Det är min förhoppning att vi med utnyttjande av de vunna erfarenheterna ytterligare skall kunna förbättra våra arbetsförhållanden.
Innan jag förklarar riksmötet avslutat, vill jag först tacka mina talmanskolleger för ett utomordentligt fint kamratskap och ett utmärkt samarbete. Jag vill också på allas våra vägnar tacka alla dem som arbetar för oss här i huset. Deras gedigna arbetsinsatser har i utomordentligt hög grad underlättat vårt arbete. Till sist ber jag att få fillönska er alla en härlig sommar, som ni förhoppningsvis fyller med stimulerande aktiviteter!
24
Anf. 3 STIG ALEMYR (s):
Herr talman, ärade riksdagskolleger! Riksdagens ålderspresident, Ingemund Bengtsson, kan vid detta tillfälle knappast utöva den del av ålderspresidentens plikter som innebär att tacka talmannen. Därför är det min uppgift, herr talman, att å allas våra vägnar framföra ett varmt tack till Er och vice talmännen för det fina arbete Ni utfört under detta gångna riksmöte.
Att vara talman innebär att leda sammanträden i riksdagen. Det innebär också att ansvara för riksdagens förvaltning och planlägga riksdagens arbete. Ni gör detta på ett mycket skickligt sätt. Vi är alla mycket tacksamma för det.
Men Ni, herr talman, har dessutom att utöva representation, att företräda oss Prot. 1985/86:166
alla, företräda svenska folket hemma och utomlands. De som har haft 6 juni 1986
förmånen att följa Er, herr talman, när Ni representerar det svenska folket är TT! !
, ., , ,.,,,, , j .. .• , . •„ v,- Riksmötets avslutning
imponerade över den stora skicklighet och den värdighet med vilken Ni
företräder oss. Det kommer att vara många representafiva uppgifter även
denna sommar. Trots det hoppas jag att det skall bli tid över för vila och
avkoppling.
Kära kammarledamöter! Tack ni alla för detta riksmöte och ha en trevlig
sommar! Vi ses igen när höstlöven faller.
Anf. 4 TALMANNEN: Jag tackar Stig Alemyr. Jag förklarar 1985/86 års riksmöte avslutat.
5 § Kammaren åtskildes kl. 11.34. In fidem
BENGT TÖRNELL
IGunborg Apelgren
Kammarens protokoll
I kammarens protokoll finns allt som sägs i kammaren nedskrivet. I protokollet står det också hur partierna har röstat. Ett snabbprotokoll publiceras ungefär sex timmar efter att dagens sista debatt i kammaren är slut. Det slutliga protokollet är färdigt efter några veckor.