Riksdagens protokoll 1973:21 Fredagen den 9 februari
ProtokollRiksdagens protokoll 1973:21
Kammarens protokoll
I kammarens protokoll finns allt som sägs i kammaren nedskrivet. I protokollet står det också hur partierna har röstat. Ett snabbprotokoll publiceras ungefär sex timmar efter att dagens sista debatt i kammaren är slut. Det slutliga protokollet är färdigt efter några veckor.
Riksdagens protokoll 1973:21
Fredagen den
9 februari 1973
Fredagen den 9 februari --------------------
Kl. 15.00
Förhandhngarna leddes av fru andre vice talmannen.
§ 1 Justerades protokollen för den 1 innevarande månad.
§ 2 Fru andre vice talmannen meddelade att fru Dahl enligt till kammaren inkommet läkarintyg var sjukskriven ytterligare under tiden den 8—14 februari.
Fru Dahl beviljades erforderlig ledighet från riksdagsgöromålen.
§ 3 Anmäldes och bordlades
Konstitutionsutskottets betänkanden;
Nr 1 över granskning av riksdagens ombudsmäns ämbetsförvaltning 1972
Nr 2 med anledning av riksdagens lönedelegations redogörelse för verksamheten under är 1972
Nr 3 med anledning av riksdagens revisorers verksamhetsberättelse förär 1972
Nr 4 angående verkställd granskning av riksdagsbibliotekets förvaltning under år 1972
Socialförsäkringsutskottets betänkande:
Nr 1 i anledning av propositionen 1973:4 med förslag till lag om handläggning av vissa ärenden angäende ersättning enligt lagen (1954:243) om yrkesskadeförsäkring m. m.
Kulturutskottets betänkanden:
Nr 1 i anledning av motioner om underlättande för vissa handikappade att la del av Sveriges Radios programutbud
Nr 2 i anledning av motion om bibehållande av de tradUionella högtidsdagarna m. m.
Nr 3 i anledning av motion om upphävande av skyldigheten att erlägga mottagaravgift för radioapparat i fordon som i huvudsak används i yrkesmässig trafik
Jordbruksutskottets betänkande:
Nr 3 i anledning av Kungl, Maj;ts proposition 1973:2 angäende utgifter på tilläggsstat II tUl riksstaten för budgetåret 1972/73 i vad avser anslag inom jordbruksdepartementets verksamhetsområde
Näringsutskottets betänkanden:
Nr 1 i anledning av propositionen 1973:2 angående utgifter
pä
tUläggsstat II tUt riksstaten för budgetåret 1972/73 i vad avser industri- 53
Nr 21 departementets verksamhetsområde
Fredaeen den '' * anledning av Kungl. Maj:ts framställningar i propositionen
9 februari 1973 1973:1 om anslag för budgetåret 1973/74 inom finansdepartementets
-------------------- verksamhetsområde avseende bankinspektionen, försäkringsinspektionen
m. m.
Inrikesutskottets betänkanden:
Nr 8 i anledning av motion om ett handlingsprogram för jämhkhetspotitik
Nr 9 i anledning av motioner om avveckling av ortsgrupperingen av statsanställdas löner
§ 4 Meddelande ang. enkla frågor
Meddelades att följande enkla frågor framställts, nämligen
den 8 februari av
Nr 74 Herr Karlsson i Malung (s) tUl herr jordbruksministern angäende handhavandet av olja inom det maskinella skogsbruket;
Anser jordbruksministern nuvarande bestämmelser rörande handhavandet av olja inom det maskinella skogsbruket och beredskapen för åtgärder mot oljespUl vid olyckshändelser, ovarsam hantering etc. vara thl fyllest?
Nr 75 Herr Olof Johansson i Stockholm (c) tih herr kommunikationsministern angående Brommaflygets lokalisering:
Anser statsrådet, att utredningen om Brommaflygets lokahsering såvitt gäller allmänflyget — även efter luftfartsverkets åtgärdsförslag — skall "i första hand inriktas pä befintliga och militära flygfält inom regionen" enligt direktiven (K 1972:05), med de risker det innebär för endast omflyttning av flygbullret i västra Stockholmsområdet?
Nr 76 Fru Thunvall (s) till herr jordbruksministern angående skyddsåtgärderna mot skadeverkningar vid användning av hormoslyr och DDT-preparat inom skogsvärden:
Är statsrådet beredd att ge kammaren en redovisning av åtgärder som planeras eller redan vidtagits i syfte att skydda enskilda människor i samband med skogsvårdande insatser som besprutning med hormoslyr och användning av DDT-preparat vid skogsplantering?
den 9 februari av
Nr 77 Herr Ahlmark (fp) till herr utrikesministern angäende behandhngen av den judiska befolkningen i Syrien och Irak:
Vad är regeringens uppfattning om den grymma behandhngen
av de
judiska minoriteterna i Syrien och Irak och förbudet för dem att
54 lämna dessa länder?
Nr 78 Herr Romanus (fp) till herr inrikesministern angående utfrågning Nr 21
av arbetssökande: Fredagen den
Anser statsrådet det lämpligt att människor som söker arbete Q februari 1973
utsätts för närgångna frågor om sitt privatliv?
§ 5 Kammaren ätskUdes kl. 1 5.01.
In fidem
SUNE K. JOHANSSON
/Solveig Gemert
Kammarens protokoll
I kammarens protokoll finns allt som sägs i kammaren nedskrivet. I protokollet står det också hur partierna har röstat. Ett snabbprotokoll publiceras ungefär sex timmar efter att dagens sista debatt i kammaren är slut. Det slutliga protokollet är färdigt efter några veckor.