Riksdagens protokoll 1972:7 Onsdagen den 19 januari
ProtokollRiksdagens protokoll 1972:7
Riksdagens protokoll 1972:7
Onsdagen den 19 januari
Kl. 16.00
Onsdagen den 19 januari 1972
§ 1 Justerades protokollen för den 11 innevarande månad.
§ 2 Herr talmannen meddelade att herr Rosqvist enligt till kammaren inkommet läkarintyg var sjukskriven under tiden den 19 januari-7 februari.
Herr Rosqvist beviljades erforderlig ledighet från riksdagsgöromålen.
§ 3 Föredrogs och hänvisades Kungl. Maj ;ts propositioner nr 4 tUl justitieutskottet och nr 6 tUl socialutskottet.
§ 4 Föredrogs och hänvisades motionerna
nr 97-103 tiU konstitudonsutskottet,
nr 104 till finansutskottet,
nr 105-109 till skatteutskottet,
nr 110 tiU justitieutskottet,
nr 111-116 tUl socialförsäkringsutskottet,
nr 117-128 till socialutskottet,
nr 129-131 till kulturutskottet,
nr 132-137 till utbildningsutskottet,
nr 138-143 till trafikutskottet,
nr 144 tUl jordbruksutskottet,
nr 145 till utrikesutskottet,
nr 146-150 till jordbruksutskottet,
nr 151-154 tiU näringsutskottet,
nr 155 tiU skatteutskottet,
nr 156 tiU socialutskottet,
nr 157-159 till inrikesutskottet,
nr 160-162 tiUcivUutskottet och
nr 163 tiU lagutskottet.
§ 5 Föredrogs och bifölls interpellationsframstäUningen nr 26.
§ 6 Herr talmannen meddelade att Kungl. Maj:ts propositioner nr 1 och 2 skulle sättas sist på föredragningslistan för morgondagens sammanträde.
§ 7 Utsträckt motionstid
Herr WINBERG (m) erhöll på begäran ordet och anförde;
Herr talman! Jag tUlåter mig hemstäUa, att kammaren vUle besluta, att
tiden för avgivande av motioner i anledning av Kungl. Maj;ts proposition 11
Onsdagen den 19 januari 1972
nr 4 med förslag tUl rättshjälpslag m. m. måtte med hänsyn till ärendets omfattning utsträckas till första plenum efter onsdagen den 2 februari.
Denna hemställan biföUs.
12
§ 8 Interpellation nr 27 ang. svenskundervisningen för invandrare
Ordet lämnades på begäran tUl
Herr OLSSON i Stockholm (vpk), som yttrade:
Herr talman! Antalet utländska medborgare som är bokförda i Sverige har under senare år vuxit markant så att de vid årsskiftet 1969—1970 utgjorde 242 445 personer över 18 år. Detta är en följd av importen av utländsk arbetskraft. Villkoren för den utländska arbetskraften i Sverige är många gånger svåra. Arbetarna utlämnas till godtycket hos det företag i vilket de anstäUes. Deras sociala osäkerhet är stor och isolering vanlig. BristfäUiga kunskaper i svenska språket förstärker deras isolering, försvårar för dem att få kunskap om deras rättigheter och stärker beroendet av det företag som de arbetar i.
I vissa faU utnyttjas de utländska arbetarnas isolering av internationella gangster- och tertoristsyndikat.
Det måste vara en självklarhet att utlänningar, som kommer tUl Sverige för att bo och arbeta här under längre tid, garanteras tUlräcklig utbUdning i det svenska språket.
I somras lade invandrarutredningen fram sitt första betänkande. Där konstaterade man att trots bUdningsförbundens växande svenskundervisning för utlänningar så finns ett ackumulerat behov av sådan undervisning för ca 60 000-70 000 personer. Och då är ändå kraven på kunnande vid fuUbordad utbUdning satta vid minimum. Utredningen föreslog att en grundutbUdning öppen för alla invandrare över 16 år borde inrättas med kommunen som huvudman. GrundutbUdningen skulle omfatta 240 undervisningstimmar. Staten skulle genom bidrag tiU kommunerna svara för merparten av utbUdningskostnaderna. Undervisningen för anställda utlänningar skuUe i princip ske på av arbetsköparen betald arbetstid. DärtUl föreslogs andra åtgärder för att underlätta för alla utlänningar att delta i undervisningen.
Detta är en angelägenhet som det brådskar med. Både det ackumulerade behovet och invandrarutredningens bedömning, att med fortsatt takt i invandringen kommer det årliga behovet av utbUdning att ligga mellan 10 000 och 40 000 personer, talar sitt tydliga språk.
I bUaga 13 tUl statsverkspropositionen 1972 meddelar emellertid inrikesministern att invandrarutredningens förslag är föremål för fortsatta överväganden inom berörda departement. Något förslag framlägges alltså inte för närvarande. Enligt tidningen Metallarbetaren skulle orsaken tiU att utredningens förslag lagts på is vara att det skulle bli för betungande för kommunerna. Men utredningen själv har ju föreslagit att staten bör stå för merparten av kostnaderna för den offentliga sektorns del. Merparten av kostnaderna kommer i övrigt att åläggas arbetsköparna, helt följdriktigt då det är dessa som gör profit på den utländska arbetskraften.
En ytterligare förhalning av frågan om svenskundervisning för utlänningar Nr 7
är en utmaning. Onsdagen den
Med hänvisning till det anförda anhåller jag om kammarens
tillstånd jg jgjgj jny
att tUl hert inrikesministern få ställa följande frågor;------------------------------------
1. Varför har invandrarutredningens förslag om lagstadgad rätt till UtbUdning i svenska för invandrare inte föranlett förslag i årets statsverksproposition?
2. Anser regeringen detta vara en fråga av högsta prioriteringsgrad?
3. När avser regeringen att framlägga proposition i ärendet?
Denna anhållan bordlades.
§ 9 Anmäldes och bordlades följande motioner;
Nr 164 av herr Ahlmark m. fl. om ökade möjligheter tUl personval vid val tUl riksdagen
Nr 165 av hert Helén m. fl. angående presstödet
Nr 166 av herr Helén m. fl. om vidgad länsdemokrati
Nr 167 av herr Hermansson m. fl. om sänkning av rösträttsåldern och valbarhetsåldern
Nr 168 av herrar Johansson i Trollhättan och Brandt angående interpellationsrätten i landsting
Nr 169 av herr Strömberg angående det statliga och kommunala partistödet
Nr 170 av herr Strömberg angående riksdagens debattregler
Nr 171 av herr Börjesson i Falköping angående rätten tUl avdrag för kostnader vid inkomsttaxeringen
Nr 172 ay hen Helén m. fl. angående skattesystemets användning som regionalpolitiskt medel m. m.
Nr 173 av herrar Henmark och Hörberg angående lättnad i beskattningen av vissa folkpensionärer
Nr 174 av herr Nilsson i Ägnas m.fl. om undantag för kristna och andra humanitära organisationer från arbetsgivaravgiften
Nr 175 av hert Winberg m. fl. om vidgad rätt till avdrag vid inkomsttaxeringen för resa med egen bU tUl och från arbetsplatsen
Nr 176 av herr Börjesson i Falköping angående rätten att driva verksamhet under beteckningen juridisk byrå
Nr 177 av herr Wiklund i Stockholm angående vården av narkomaner inom kriminalvården
Nr 178 av herr Åkerlind m. fl. angående behandlingen av personer som dömts för narkotikabrott
Nr 179 av hert Engström m.fl. om förbud mot försäljning av bostadsrättslägenhet på offentlig auktion m. m.
Nr 180 av herr Eriksson i Ulfsbyn m. fl. om vidgning av lönegarantin vid konkurs
Nr 181 av herr Hermansson m. fl. om sänkning av myndighetsåldern
Nr 182 av herr Hermansson m. fl. angående biståndet till Demokratiska republiken Vietnam
Nr 183 av herr Rimås om åtgärder för borttagande av
trekronors-
vapnet ur Danmarks stora riksvapen 13
Nr 7--------------- Nr 184 av hen Åkerlind angående
kostnaderna för u-landshjälp
Onsdaeen den 185 av hert Wikström m.fl. om
tjänstgöring i internationellt
19 ianuari 1972 biståndsarbete som alternativ tUl
värnpliktstjänstgöring och vapenfri
-------------------- tjänst
Nr 186 av fröken Anderson i Lerum m. fl. angående ersättningen för sjukvård åt svenska medborgare i utlandet
Nr 187 av herr Hermansson m.fl. om sänkt pensionsålder för gruvarbetare m. fl.
Nr 188 av hert Hagberg m. fl. om kortare arbetstid i skiftgång, m. m.
Nr 189 av herr Jonsson i Husum m. fl. om förkortning av arbetstiden vid treskiftsarbete utan söndagsuppehåll
Nr 190 av herr H/fc/unrf i Stockholm angående vården av narkomaner inom sjukvården
Nr 191 av herr Källstad m.fl. om ett program för utbyggnad av åldringsforskningen
Nr 192 av herr Lundberg m.fl. om imättande vid Stockholms universitet av en professur i japanologi
Nr 193 av herrar Nilsson i Ägnas och Åkerlind om vidgad rätt till befrielse från deltagande i religionsundervisning i grundskolan
Nr 194 av herr Wijkman m. fl. angående studieordningen vid de fUosofiska fakulteterna m. m.
Nr 195 av henar Bengtsson i Landskrona och Henningsson angående hastighetsgränserna för trafik i tätbebyggt område
Nr 196 av herr Helén m. fl. om åtgärder för att underlätta stödområdenas kommunikationsproblem
Nr 197 av herr/e/-wa«MO« m./2. angående trafikpolitiken
Nr 198 av hertar Stålhammar och Olsson i KU om en säkrare trafikmiljö för barn
Nr 199 av herr Winberg m. fl. angående det regionalpolitiska transportstödet
Nr 200 av herrar Enlund och Jonsson i Ahngsås angående jordbrukspolitikens följdverkningar inom andra samhällsområden
Nr 201 av herr Hansson i Skegrie m.fl. om ändrad benämning på befattningen som chef för konsulentavdelningen vid lantbrukshögskolan
Nr 202 av herr Wikner m. fl. om anslag ur jaktvårdsfonden tUl Jägarnas riksförbund-Landsbygdens jägare
Nr 203 av herr Helén m. fl. angående regionalpolitiken
Nr 204 av herr Helén m. fl. om decentralisering av statliga förvaltningsuppgifter
Nr 205 av hert Nisser m. fl. om byggande och underhåll av skogs-bUvägar som beredskapsarbete
§ 10 Kammaren åtskildes kl. 16.03.
In fidem
SUNE K. JOHANSSON
/Solveig Gemert