om kompensation till studerande med studiemedel för vissa skatteefekter

Proposition 1989/90:48

Ärendet är avslutat

Inlämnat av
Vänsterpartiet
Tilldelat
Socialförsäkringsutskottet

Händelser

Inlämning
1989-11-09
Bordläggning
1989-11-10
Hänvisning
1989-11-13
Motionstid slutar
1989-11-27

Propositioner och skrivelser

Propositioner är förslag till nya lagar och lagändringar som regeringen lämnar till riksdagen. Regeringen lämnar också skrivelser, som har en mer redogörande karaktär och inte innehåller förslag till riksdagsbeslut.

PDF
Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma.

Regeringens proposition 1989/90:48

om kompensation till studerande med studiemedel för vissa skatteeffekter


Prop. 1989/90:48


Regeringen föreslår riksdagen att anta de förslag som har tagits upp i bifogade utdrag ur regeringsprotokollet den 9 november 1989.

På regeringens vägnar Ingvar Carlsson

Göran Persson

Propositionens huvudsakliga innehåll

1 propositionen föreslås att studerande med studiemedel genom en förtida uppräkning av basbeloppet kompenseras för den höjning av indirekta skatter m. m. som tidigare denna dag har föreslagits av chefen för finansde­partementet.

1    Riksdagen 1989/90. 1 saml. Nr 48


Förslag till                                                     Prop. 1989/90:48

Lag om tilläggsbelopp till basbeloppet vid beräkning av studiemedel

Härigenom föreskrivs följande.

Vid beräkning av studiemedel enligt 4 kap. studiestödslagen (1973:349) skall det basbelopp som har fastställts enligt lagen (1962:381) om allmän försäkring ökas med ett tilläggsbelopp om 600 kr.

Denna lag träder i kraft den I januari 1990 och tillämpas första gången i fråga om studiemedel som beräknas för år 1990 med ledning av basbelop­pet för samma år.


 


utbildningsdepartementet                       Prop. 1989/90:48

Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 9 november 1989

Närvarande: statsministern Carlsson, ordförande, och statsråden Feldt, Hjelm-Wallén, Göransson, Gradin, R. Carisson, Hellström, Johansson, Lindqvist, G. Andersson, Lönnqvist, Thalén, Nordberg, Engström, Frei­valds, Wallström, Lööw, Persson

Föredragande: statsrådet Persson

1 Föredragandens Överväganden

Studiemedelsbeloppet beräknas enligt studiestödslagen (1973:349) som en viss procentandel av basbeloppet enligt lagen om allmän försäkring (1962:381). För ett fullt läsår om nio månader utbetalas studiemedel med 170% av basbeloppet. Även det s. k. fribeloppet vid reducering av studie­medel p. g. a egen inkomst beräknas med hänsyn till basbeloppet.

Chefen för finansdepartementet har nyss lagt fram ett samlat förslag som i väsentliga delar innebär en omläggning av skattepolitiken. Förslaget innebär bl. a. en sänkning av den statliga inkomstskatten redan under år 1990. Denna skall huvudsakligen finansieras genom en breddning av ba­sen för mervärdesskatten, införande av vissa punktskatter, höjd fastighets­skatt samt reducerade räntebidrag. Statsrådet Lindqvist har tidigare denna dag föreslagit att den prishöjning som följer av skattereformens föränd­ringar av indirekt beskattning, i fastighetsbeskattning och av reducerade räntebidrag, skall avräknas från konsumentprisindex vid fastställande av basbeloppet för år 1991. Därigenom ges inte någon automatisk kompensa­tion för extraordinära prishöjningar.

För det övervägande flertalet löntagare kommer det ökade indirekta skatteuttaget att balanseras av sänkt inkomstskatt. Studerande som upp­bär studiemedel har emellertid inte sådana inkomster, att de kommer att fä någon nämnvärd sänkning av inkomstskatten. Studiemeddstagama kan därför komma att beröras endast av de delar äv skatteförslaget som inne­bär höjda priser. Jag anser det angeläget att studiemeddstagama kompen­seras så att studiemedlen inte föriorar i köpkraft. Kompensationen bör gälla redan från och med år 1990.

För år 1990 föreslårjag mot denna bakgmnd en förtida uppräkning av basbeloppet vid beräkning av studiemedel. Tekniskt kan detta lösas genom att ett tilläggsbelopp till basbeloppet införs. Därigenom kommer även de elever i gymnasial utbildning som är mellan 18 och 20 år och har en från föräldrarna fristående ekonomi att omfattas av uppräkningen. Tilläggsbe­loppet bör endast avse studiemedelssystemets beviljningssida eftersom kompensationen syftar till att täcka merkostnader för den som har studie­medel som sin huvudsakliga försörjning. Preliminära beräkningar inom


 


finansdepartemt ntel visar att de studerande bör kompenseras genom en Prop. 1989/90:48 höjning med tv i procent utöver ordinarie uppräkning av basbeloppet. Detta motsvaras av ett tilläggsbelopp om 600 kr. När det gäller kompensa­tion för år 1991 kan förutsättningar för en annan, mer varaktig teknisk lösning vara förhanden. Jag avser att återkomma till regeringen i denna fråga.

Anslaget Studiemedel m. m. är i statsbudgeten för innevarande budgetår uppförtmed2l07000000kr.(prop.. 1988/89:100 bil. 10, SfU 15, rskr. 173). Till följd av den föreslagna kompensationen beräknar jag en ökad utgift under anslaget med 20 milj. kr. Beloppet bör föras upp på tilläggsbudget.

2 Upprättat lagförslag

I enlighet med vad jag nu anfört har inom utbildningsdepartementet upprättats förslag till lag om tillägj;sbelopp till basbeloppet vid beräkning av studiemedel.

3 Hemställan

Jag hemställer att regeringen föreslår riksdagen att

1. anta lagförslaget,

2.   till Studiemedel m.m. på tilläggsbudget till statsbudgeten för
budgetåret 1989/90 under åttonde huvudtiteln anvisa ett förslagsan­
slag på 20000000 kr.

4 Beslut

Regeringen ansluter sig till föredragandens överväganden och beslutar att genom proposition föreslå riksdagen att anta de förslag som föredraganden har lagt fram.

Norstedts Tryckeri, Stockholm 1989


 

Förslagspunkter (4)

  • 1
    att riksdagen antar det i propositionen framlagda förslaget till
    Behandlas i

    Betänkande 1989/90:SfU7
    Utskottets förslag
    delvis bifall
    Kammarens beslut
    =utskottet
  • 1
    att riksdagen antar det i propositionen framlagda förslaget till
    Behandlas i
  • 2
    att riksdagen till Studiemedel m.m. på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1989/90 under åttonde huvudtiteln anvisar ett förslagsanslag på 20 000 000 kr.
    Behandlas i
  • 2
    att riksdagen till Studiemedel m.m. på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1989/90 under åttonde huvudtiteln anvisar ett förslagsanslag på 20 000 000 kr.
    Behandlas i

    Betänkande 1989/90:SfU7
    Utskottets förslag
    delvis bifall
    Kammarens beslut
    =utskottet

Behandlas i betänkande (1)

Propositioner och skrivelser

Propositioner är förslag till nya lagar och lagändringar som regeringen lämnar till riksdagen. Regeringen lämnar också skrivelser, som har en mer redogörande karaktär och inte innehåller förslag till riksdagsbeslut.