om ändring i Iagen (1982:513) om förbud mot utförsel av krigsmateriel, m.m.
Proposition 1982/83:78
Propositioner och skrivelser
Propositioner är förslag till nya lagar och lagändringar som regeringen lämnar till riksdagen. Regeringen lämnar också skrivelser, som har en mer redogörande karaktär och inte innehåller förslag till riksdagsbeslut.
Regeringens proposition
1982/83:78
om ändring i lagen (1982:513) om förbud mot utförsel av krigsmateriel, m.m.;
beslutad den 2 december 1982.
Regeringen föreslår riksdagen att antaga det förslag som har upptagits i bifogade utdrag av regeringsprotokoll.
På regeringens vägnar OLOF PALME
LENNART BODSTRÖM
Propositionens huvudsakliga innehåll
I propositionen föreslås att bemyndigandet för chefen för handelsdepartementet att i vissa fall meddela tillstånd lill utförsel av krigsmateriel skall ges del stalsråd som har till uppgift att föredra ärenden om utförsel av krigsmateriel.
1 Riksdagen 1982/83. 1 saml. Nr 78
Prop. 1982/83:78
Prop. 1982/83:78 2
Förslag till
Lag om ändring i lagen (1982:513) om förbud mot utförsel av krigsmateriel, m. m.
Härigenom föreskrivs att 4 § lagen (1982:513) om förbud mot utförsel av krigsmateriel, m. m. skall ha nedan angivna lydelse.
Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse
4 §
I ärenden som inle avser utförsel I ärenden som inle avser utförsel
i större omfattning eller eljest inte i större omfattning eller eljest inte
är av större vikt får c/te/e/z/ör/ian- är av större vikt fär del statsråd
detsdepartementet meddela till- som har tiU uppgift att föredra
stånd
enligt 1 §. ärenden om utförsel av krigsmate
riel meddela tillstånd enligl 1 §.
Denna lag träder i kraft den dag regeringen bestämmer.
Prop. 1982/83:78 3
Utdrag
HANDELSDEPARTEMENTET PROTOKOLL
vid regeringssammanträde 1982-12-02
Närvarande: statsministern Palme, ordförande, och statsråden I. Carlsson, Sigurdsen, Gustafsson, Leijon, Hjelm-Wallén, Peterson, Andersson, Rainer, Boström, Bodström, Göransson, Gradin, Dahl, R. Carlsson, Holmberg
Föredragande: statsrådet Bodslröm
Proposition om ändring i lagen (1982:513) om förbud mot utförsel av krigsmateriel, m. m.
Lagen (1982:513) om förbud mol utförsel av krigsmateriel, m.m. träder i kraft den 1 januari 1983 och ersätter därmed kungörelsen (1949:614) i samma ämne (prop. 1981/82:196, UU 26, rskr 345).
Enligt huvudregeln meddelas tillstånd lill utförsel av krigsmateriel av regeringen. Lagens 4§ innehåller dock etl bemyndigande för chefen för handelsdepartementet alt meddela tillstånd i ärenden som inle avser utförsel i större omfattning eller eljest inte är av större vikt.
Till följd av den pågående omorganisationen inom regeringskansliet, vilken kommer att medföra bl. a. all handelsdepartementet upphör, är del nödvändigt att ändring görs i ifrågavarande bestämmelse.
Jag föreslår all bestämmelsen ändras så att bemyndigandet att meddela tillstånd i vissa utförselärenden ges del statsråd som har lill uppgift att föredra ärenden om utförsel av krigsmateriel. Ändringen bör träda i kraft den dag regeringen bestämmer.
Lagförslaget är tekniskt okomplicerat. Även i övrigt är förslagel sådant att lagrådets yttrande skulle sakna betydelse.
Med hänvisning lill vad jag nu har anfört hemställer jag all regeringen föreslår riksdagen
atl antaga inom handelsdepartementet upprättat förslag till lag om ändring i lagen (1982:513) om förbud mot utförsel av krigsmateriel, m.m.
Regeringen ansluter sig 111 föredragandens överväganden och beslutar att genom proposition föreslå riksdagen all antaga det förslag som föredraganden har lagl fram.
Norstedts Tryckeri, Stockholm 1982
Propositioner och skrivelser
Propositioner är förslag till nya lagar och lagändringar som regeringen lämnar till riksdagen. Regeringen lämnar också skrivelser, som har en mer redogörande karaktär och inte innehåller förslag till riksdagsbeslut.