med redogörelse för tillämpningen av terroristlagstiftningen

Proposition 1976/77:34

PDF
Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma.

Skr 1916111:34 Regeringens skrivelse

1976/77:34

med redogörelse för tillämpningen av terroristlagstiftningen;

beslutad den 4 november 1976.

Regeringen överlämnar till riksdagen enligt bifogade utdrag av rege­ringsprotokoll redogörelse för tillämpningen av terroristlagstiftningen under tiden den 1 oktober 1975—den 30 september 1976.

På regeringens vägnar

TORBJÖRN FÄLLDIN

BIRGIT FRIGGEBO

1    Riksdagen 1976/77.1 saml Nr 34


 


Skr 1976/77: 34

Utdrag ARBETSMARKNADSDEPARTEMENTET PROTOKOLL

vid regeringssammanträde 1976-11-04

Närvarande: statsministern Fälldin, ordförande, och statsråden Boh­man, Romanus, Turesson, Gustavsson, Antonsson, Mogård, Olsson, Dahlgren, Asling, Söder, Troedsson, Mundebo, Krönmark, Wikström, Johansson, Friggebo

Föredragande: statsrådet Friggebo

Skrivelse med redogörelse för tillämpningen av terroristlagstiftningen

Riksdagen antog år 1975 ett förslag till lag om ändring i utlännings­lagen (1954: 193), UtlL, som innebar att huvuddelen av bestämmelserna i lagen (1973: 162) om särskilda åtgärder till förebyggande av våldsdåd med internationell bakgrund, den s. k. terroristlagen, med vissa änd­ringar inarbetades i UtlL (prop. 1975/76: 18, InU 1975/76: 24, rskr 1975/76: 121). Därvid uttalades bl. a. att regeringen årligen i skrivelse till riksdagen skulle redovisa hur terroristbestämmelserna hade tilläm­pats. Samtidigt med nyssnämnda riksdagsbeslut antog riksdagen förslag om att övriga bestämmelser i terroristlagen, som rörde användningen av tvångsmedel, skulle tas in i en särskild lag om tvångsåtgärder i spanings­syfte i vissa fall (prop. 1975/76: 18, JuU 1975/76: 15, rskr 1975/76: 122). De sålunda antagna terroristbestämmelserna trädde i kraft den 1 januari 1976 (SFS 1975: 1358 och 1360). Den särskilda spaningslagen fick be­gränsad giltighetstid och gäller till utgången av år 1976.

En redogörelse för tillämpningen av terroristiagstiftningen under tiden den 1 oktober 1975—den 30 september 1976 har utarbetats inom arbets­marknadsdepartementet. Redogörelsen bör fogas till regeringsprotokollet i detta ärende som bilaga.

Jag hemställer att regeringen till riksdagen överiämnar den inom ar­betsmarknadsdepartementet upprättade redogörelsen för tillämpningen av terroristlagstiftningen under tiden den 1 oktober 1975—den 30 sep­tember 1976.

Regeringen beslutar i enlighet med föredragandens hemställan.


 


Skr 1976/77: 34

Bilaga

Redogörelse för tillämpningen av terroristiagstiftningen under tiden den 1 oktober 1975—den 30 september 1976

Rikspolisstyrelsen har i skrivelse den 19 oktober 1976 redogjort för terroristlagstiftningens tillämpning från terroristlagens ikraftträdande och fram t. o. m. september 1976. Av skrivelsen framgår att i den nu­mera i 20 § tredje stycket UtlL föreskrivna förteckningen fanns 108 ut­länningar upptagna vid utgången av september 1976. Det framgår vidare att antalet beslut med stöd av terroristbestämmelserna är i stort sett oförändrat sedan oktober 1975, då prop. 1975/76: 18 om ändring i ut­länningslagen beslutades.

Sammanfattningsvis anges att elva utlänningar har utvisats enligt den intill år 1976 gällande terroristlagen. Verkställighet har ägt rum i sju av dessa fall. Detta har gällt två japanska och fem västtyska medborgare. En av de övriga utlänningarna har avlidit. För två av de tre återstående utvisade utlänningarna har meddelats föreskrifter som innebär inskränk­ningar i rörelsefriheten.

I ett fall har regeringen enligt 9 § andra stycket terroristlagen (jfr 51 § femte stycket UtlL) meddelat föreskrifter om inskränkningar och villkor för utlänningens vistelse här. Det gällde en utlänning som hade dömts till förvisning men i vilket fall beslutet inte hade kunnat verkställas. I ett annat fall hade avvisning skett av person som upptagits på den förut nämnda förteckningen. Det skedde under andra halvåret 1974.

Enligt redogörelsen har bestämmelserna om telefonkontroll i terrorist-lagen och sedermera i lagen om tvångsåtgärder i spaningssyfte i vissa fall tillämpats vid två tillfällen, varav det ena efter den 1 januari 1976. Möjligheter till brevkontroll har utnyttjats vid ett tillfälle. Telefonav­lyssning resp. brevkontroH har vid dessa tillfällen pågått under ett antal månader.

Styrelsen framhåller att det inte hade varit möjligt att tillgripa åtgär­derna med stöd av bestämmelser om sådana tvångsåtgärder i annan lag. I skrivelsen anförs avslutningsvis att en förlängning av den särskilda spa­ningslagen framstår som befogad, eftersom den kan antas ha förebyg­gande verkan.

Enligt regeringens förordnande hänföres till organisationer eller grup­per som avses i 20 § andra stycket UtlL f. n. organisationer eller grup­per som kan antas ha anknytning till Ustasja-rörelsen, "Svarta Septem­ber", Japanska Röda Armén och Röda Armé-fraktionen, även benämnd Baader-Meinhof-gruppen.

NORSTEDTS TRYCKERI    STOCKHOLM  1976 760611