Kungl. Maj:ts proposition med förslag till lag om extra studiemedel för andra halvåret 1974

Proposition 1974:118

PDF
Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma.

Kungl. Maj:ts proposition nr 118 år 1974        Prop. 1974:118

Nr 118

Kungl. Maj:ts proposition med förslag till lag om extra studiemedel för andra halvåret 1974; given den 29 mars 1974.

Kungl, Maj:t vill härmed under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över utbildningsärenden, föreslå riksdagen att bi­falla de förslag om vilkas avlåtande till riksdagen föredragande departe-merttschefen hemställt.

CARL GUSTAF

BERTIL ZACHRISSON

Propositionens huvudsakliga innehåll

I propositionen föreslås aitt de studerande som redan beviljats studie­medel för hela kalenderåret 1974 skall för andra halvåret 1974 erhålla extra återbetalningspliktiga studiemedel med 70 % av skillnaden mellan basbeloppet för maj 1974 och basbeloppet för november 1973 som len kompensation för att basbeloppet höjts i större omfattning än normalt under en begränsad period.

1    Riksdagen 1974.    1 saml.    Nr 118


 


Prop. 1974:118                                                                      2

Förslag till

Lag om extra studiemedel för andra halvåret 1974

Härigenom förordnas som fötljer,

1 § Extra studiemedel enligt denna lag utgår till studerande, om

1,    den studerande för andra halvåret 1974 eller del därav uppburit studiemedel i form av studiebidrag och återbetalningspliktiga studiemedel enligt 4 kap, studiestödslagen (1973: 349) och

2,    de studiemedel som den studerande sålunda uppburit utgått på grund av beslut som avser både första och andra halvåret 1974,

 

2    § Extra situdiemedel utgår med belopp som motsvarar, för heltids­studerande 70 procent av skillnaden mellan basbeloppet enligt lagen (1962: 381) om allmän försäkring för maj 1974 och basbeloppet enligt samma lag för november 1973, och för deltidsstuderande 35 procent av skillnaden mellan samma basbelopp,

3    § Studerande som vill erhålla extra studiemedel skall anmäla detta till centrala studiestödsnämnden inom den tid som nämnden bestämmer.

Centrala studiestödsnämnden prövar frågan om extra studiemedel skall utgå,

4    § Bestämmelserna i 4 kap, 33 § och 6 kap. 1—3 §§ studiestöds­lagen (1973: 349) äger motsvarande tillämpning på extra studiemedel.

5    § Extra studiemedel Skall återbetalas. Därvid skall de anses utgöra del av den studerandes återbetailningspliktiga studiemedel enligt 5 kap. studiestödslagen (1973: 349).

6    § Talan mot sådant beslut av centrala studiestödsnämnden som nämnden fattar i fråga om återbetalning av extra studiemedel föres hos kammarrätten genom besvär,

I övrigt får klagan över centrala studiestödsnämndens beslut enhgt denna lag ej föras i annat fall än som anges i lagen (1969: 93) om be­gränsning av samhällsstöd vid arbetskonflikt.

Denna lag träder i kraft den 1 juli 1974,


 


Prop. 1974:118                                                                      3

Utdrag av protokollet över utbildningsärcnden hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet den 29 mars 1974.

Närvarande: Statsministern PALME, statsråden STRÄNG, JOHANS­SON, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, BENGTSSON, NORLING, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON, GUSTAFSSON, ZACHRISSON, LEIJON, HJELM-WALLÉN,

Chefen för utbildningsdepartementet, statsrådet Zachrisson, anmäler efter gemensam beredning med statsrådets övriga ledamöter fråga om lag om extra studiemedel för andra halvåret 1974 och anför.

Studerande vid eftergymnasiala läroanstalter och elever över 20 år i gymnasial uitbildning erhåller studiemedel enligt bestämmelserna i studiestödslagen (1973: 349, ändrad senast 1973: 923),

Studiemedel består av studiebidrag och återbetalningspliktiga studie­medel. Studiemedel beviljas vanligen för en tid av två terminer (två kalenderhalvår). De bestäms då med ledning av det basbelopp enligt lagen (1962: 381) om allmän försäkring som gäller andra månaden före den första av de itvå terminerna. Studiemedlen är således indexregle­rade. För ett läsår om nio månader utgår de med 140 % av basbe­loppet.

Studiemedel som beviljats för kalenderåret 1974 har således bestämts på grundval av det basbelopp som gällde i november 1973, nämligen 7 900 kr. Förändringar av basbeloppet därefter kan inte påverka stor­leken av studiemedlen.

Basbeloppet uppgår för april 1974 till 8 500 kr. Det är rimligt att de studerande inom studiemedelssystemet som till följd av att de redan har beviljats studiemedel även för höstterminen 1974 går miste om det högre studiemedelsbeloppet denna termin ges viss kompensation för bas­beloppsförändringen. Denna kompensation bör gälla de studerande som redan beviljats studiemedel för hela kalenderåret 1974 och som upp­burit studiemedel för andra hälften av kalenderåret. Kompensationen bör ges den formen att de studerande för andra halvåret får extra åter­betalningspliktiga studiemedel. Dessa bör utgå med ett schablonbelopp som motsvarar 70 % av skillnaden mellan basbeloppet för maj 1974 och basbeloppet för november 1973, resp, med 35 % för deltidsstu­derande. Med denna utformning får berörda studerande sammanlagt samma studiestöd som de totalt skulle ha erhållit om beslut om studie­medel hade fattats särskilt för varje halvår.

Jag vill i detta sammanhang framhålla att 1968 års studiemedelsut­redning i betänkandet (SOU 1973: 17) Teknisk översyn av studieme­delssystemet föreslagit att studiemedel skall utbetalas två gånger per kalenderhalvår. Dessutom föreslås att basbeloppet för den första måna-


 


Prop. 1974:118                                                         4

den i varje kvartal skall ligga till grund för studiemedelsbeloppets stor­lek för resp, kvartal, I prop, 1974: 14 har jag framhållit att det bör uppdras åt centrala studiestödsnämnden att fortsätta utvecklingsarbetet i fråga om bl, a, ett nytt utbetalningssystem.

Vad jag nu föreslagit om extra studiemedel ryms inom investerings­anslaget Studiemedelsfonden för budgetåret 1974/75,

Under åberopande av det anförda hemställer jag att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen

att antaga inom utbildningsdepartementet upprättat förslag till lag om extra studiemedel för andra halvåret 1974, Ärendet bör behandlas under riksdagens vårsession.

Med bifall av vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga 'ledamöter hemställt förordnar Hans Maj:t Konungen att till riksdagen skall avlåtas proposition av den lydelse bilaga till detta protokoll utvisar.

Ur protokollet: Agneta Heide

TRYCKERIBOLAGET    IVAR    H/EGGSTRÖM    AB.    STOCKHOLM     1974