Koncentration av viss länsstyrelseverksamhet

Proposition 2025/26:176

Ärendet är avslutat

Inlämnat av
Finansdepartementet
Tilldelat
Konstitutionsutskottet
Bordlagd:
2026-03-17
Inlämnad:
2026-03-17
Hänvisad:
2026-03-18
Motionstid slutar:
2026-04-01
Regeringens proposition 2025/26:176
Koncentration av viss länsstyrelseverksamhet Prop. 2025/26:176
Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen.
Stockholm den 12 mars 2026
Ulf Kristersson
Erik Slottner
(Finansdepartementet)
Propositionens huvudsakliga innehåll
I denna proposition föreslår regeringen de lagändringar som behövs för att kunna genomföra en koncentration av viss länsstyrelseverksamhet till ett färre antal länsstyrelser. De verksamheter som föreslås koncentreras är deponering av hyra och arrende enligt jordabalken, avveckling av stadgad åborätt och landgille samt individärenden.
Förslagen i propositionen innebär att sådana uppgifter i lag som anger vilken länsstyrelse som ska pröva en viss fråga tas bort och att det förs in en upplysning om att regeringen
Visa hela dokumentet

Förslagspunkter (5)

Behandlas i betänkande (1)

Övrigt om propositionen

Det här är en proposition

En proposition är ett förslag från regeringen till riksdagen. Det kan vara ett förslag till ny lagstiftning, lagändringar eller riktlinjer. En proposition innehåller förslagspunkter, som kan fördelas på olika utskott för beredning.

Allt eftersom förslagspunkterna har beslutats hittas de under rubriken beslut längre ned på denna sida.