Ändringar i lagen om trängselskatt
Proposition 2004/05:151
Ärendet är avslutat
- Inlämnat av
- Finansdepartementet
- Tilldelat
- Skatteutskottet
Händelser
- Registrering
- 2005-04-14
- Inlämning
- 2005-04-14
- Bordläggning
- 2005-04-14
- Hänvisning
- 2005-04-15
- Motionstid slutar
- 2005-04-29
Propositioner och skrivelser
Propositioner är förslag till nya lagar och lagändringar som regeringen lämnar till riksdagen. Regeringen lämnar också skrivelser, som har en mer redogörande karaktär och inte innehåller förslag till riksdagsbeslut.
Regeringens proposition 2004/05:151
Ändringar i lagen om trängselskatt | Prop. |
2004/05:151 |
Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen.
Stockholm den 7 april 2005
Göran Persson
Pär Nuder
(Finansdepartementet)
Propositionens huvudsakliga innehåll
Regeringen föreslår att vissa ändringar görs i den karta av vilken det framgår var betalstationerna för uttag av trängselskatt, skall placeras.
1
Innehållsförteckning | Prop. 2004/05:151 | ||
1 | Förslag till riksdagsbeslut.................................................................. | 3 | |
2 | Lagtext | ............................................................................................... | 4 |
2.1 | Förslag till lag om ändring i lagen (2004:629) om | ||
........................................................................ | trängselskatt | 4 | |
3 | Ärendet ...............................................................och dess beredning | 6 | |
4 | Ändrad placering av betalstationer vid uttag av trängselskatt i | ||
Stockholm.......................................................................................... | 6 | ||
5 | Offentlig .............................................................-finansiella effekter | 7 | |
Utdrag ur protokoll ..............vid regeringssammanträde den 7 april 2005 | 8 |
2
1 | Förslag till riksdagsbeslut | Prop. 2004/05:151 |
Regeringen föreslår att riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen (2004:629) om trängselskatt.
3
2 Lagtext
Regeringen har följande förslag till lagtext.
2.1Förslag till lag om ändring i lagen (2004:629) om trängselskatt
Härigenom föreskrivs att punkt 1 i bilagan till lagen (2004:629) om trängselskatt skall ha följande lydelse.
Nuvarande lydelse
1. Karta av vilken framgår var de skattebelagda betalstationerna skall placeras.
Prop. 2004/05:151
4
Föreslagen lydelse | Prop. 2004/05:151 |
1. Karta av vilken framgår var de skattebelagda betalstationerna skall placeras.
Roslagsvägen
Gasverksvägen
Norra Hamnvägen
Lidingövägen
Norrtull
Solnabron
Trafikplats Karlberg/
Tomtebodavägen
Ekelundsbron
Klarastrandsleden
Trafikplats Lindhagensgatan
Trafikplats Fredhäll/
Drottningholmsvägen
Lilla Essingen
Stora Essingen
Danvikstull
Liljeholmsbron
Skanstullsbron
Johanneshovsbron Skansbron
5
3 | Ärendet och dess beredning | Prop. 2004/05:151 |
Vägverket har i en skrivelse till Finansdepartementet (dnr Fi2004/6635) hemställt om vissa ändringar i lagen (2004:629) om trängselskatt och Stockholms universitet har i en skrivelse till Finansdepartementet (dnr Fi2005/381) haft synpunkter på placeringen av vissa betalstationer. Förslagen har beretts under hand med Skatteverket och Vägverket.
Lagrådet
Lagförslaget är av sådan beskaffenhet att Lagrådets hörande skulle sakna betydelse.
4Ändrad placering av betalstationer vid uttag av trängselskatt i Stockholm
Regeringens förslag: För att uppfylla bl.a. trafiksäkerhetskrav skall placeringen av vissa betalstationer ändras i den karta som ingår i bilagan till lagen (2004:629) om trängselskatt.
Skälen för regeringens förslag: Vägverket har genom regeringens beslut den 27 maj 2004 fått i uppdrag att införskaffa den utrustning m.m. som Vägverket behöver för att utföra sina uppgifter enligt lagen (2004:629) om trängselskatt (dnr N2004/6375). I en skrivelse till Finansdepartementet (dnr Fi2004/6635) har Vägverket påpekat att det i arbetet med förberedelserna för försöket i Stockholm har framkommit att det är angeläget med vissa förtydliganden i lagstiftningen, bl.a. vad gäller placeringen av betalstationerna där de i bilagan till lagen angivna placeringarna inte har den precision som erfordras för att betalstationerna skall fungera på avsett sätt. Vägverket har anfört bl.a. att betalstationerna måste placeras så att även trafiksäkerhetskrav m.m. uppfylls. Vägverket har mot bakgrund härav hemställt att den till lagen om trängselskatt hörande kartan ersätts med en ny karta i vilken betalstationernas lägen justeras något i syfte att även uppfylla trafiksäkerhetskrav m.m.
I en skrivelse till Finansdepartementet (dnr Fi2005/381) har Stockholms universitet påtalat att placeringen av betalstationerna inte bör klyva universitetsområdet i två delar. Vägverket har då föreslagit att en betalstation placeras på Roslagsvägen i anslutning till Ålkistan, eftersom en sådan lösning även skulle eliminera risken för obehörig genomfart genom Norra Djurgården.
Regeringen instämmer i Vägverkets bedömning om att betalstationerna måste placeras så att även trafiksäkerhetskrav uppfylls. Regeringen anser dessutom att placeringen av betalstationerna inte får resultera i att det går att undkomma skattskyldighet genom att t.ex. köra genom den känsliga miljön på Norra Djurgården. Mot bakgrund härav anser regeringen att betalstationerna vid Roslagstull och Baron Rålambs väg bör ersättas med en ny betalstation på Roslagsvägen vid Ålkistan. Dessutom förtydligas
6
benämningen och placeringen av andra betalstationers lägen, vilka Prop. 2004/05:151 framgår av kartan i bilagan till lagen om trängselskatt.
Förslaget föranleder ändringar i den karta som finns i punkt 1 i bilagan till lagen om trängselskatt.
5 Offentlig-finansiella effekter
De föreslagna ändringarna i lagen om trängselskatt bedöms inte få några offentlig-finansiella effekter.
7
Finansdepartementet
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 7 april 2005
Närvarande: Statsministern Persson, statsråden Ringholm, Freivalds, Sahlin, Pagrotsky, Messing, Y. Johansson, Bodström, Karlsson, Nykvist, Andnor, Nuder, M. Johansson, Hallengren, Holmberg, Österberg, Orback, Baylan
Föredragande: Nuder
Regeringen beslutar proposition 2004/05:151 Ändringar i lagen om trängselskatt
Prop. 2004/05:151
8
Förslagspunkter (1)
- 0Riksdagen antar regeringens förslag till
- Behandlas i
Betänkande 2004/05:SkU34- Utskottets förslag
- Bifall
- Kammarens beslut
- Bifall
Följdmotioner (5)
- med anledning av prop. 2004/05:151 Ändringar i lagen om trängselskattMotion 2004/05:Sk18 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (FP)
- med anledning av prop. 2004/05:151 Ändringar i lagen om trängselskattMotion 2004/05:Sk16 av Hillevi Engström (M)
- med anledning av prop. 2004/05:151 Ändringar i lagen om trängselskattMotion 2004/05:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (C)
- med anledning av prop. 2004/05:151 Ändringar i lagen om trängselskattMotion 2004/05:Sk17 av Marietta de Pourbaix-Lundin (M)
- med anledning av prop. 2004/05:151 Ändringar i lagen om trängselskattMotion 2004/05:Sk19 av Per Landgren m.fl. (KD)
Behandlas i betänkande (1)
Propositioner och skrivelser
Propositioner är förslag till nya lagar och lagändringar som regeringen lämnar till riksdagen. Regeringen lämnar också skrivelser, som har en mer redogörande karaktär och inte innehåller förslag till riksdagsbeslut.