Vuxenmobbning
Motion 2007/08:fp1462 av Christer Winbäck (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2007-10-03
- Numrering
- 2007-10-04
- Bordläggning
- 2007-10-16
- Hänvisning
- 2007-10-16
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en handlingsplan mot diskriminering i arbetslivet.
Motivering
Mobbning, trakasserier och utfrysning - det är vardagen på många arbetsplatser idag. Arbetsmiljöproblem, stressupplevelser av olika slag och trakasserier som till slut leder till sjukskrivning, ofta mycket långa. För den enskilde är mobbningen alltid en tragedi.
Kännetecken på mobbning eller psykiskt våld på arbetsplatsen är övergrepp som är systematiska, när det föreligger ett övertag i makt mellan utövare och offer, när de pågår under långa tider och när händelserna upplevs negativt av offret.
I en stor del av mobbningsfallen är det arbetskamrater på samma nivå som mobbar någon annan anställd. Men det är också mycket vanligt med chefer som mobbar någon eller några av sina anställda. Den offentliga sektorn har en överrepresentation av vuxenmobbning och där är också arbetsledare den vanligaste utövaren.
I Sverige har man årligen kunnat konstatera ungefär 300 självmord där offret har en mobbningsbakgrund. Problemet är att få vågar ta tag i problemen. Arbetsgivaren har ett långt gående ansvar för trygghet på arbetsplatsen och för att förhindra och reda ut problem som dessa. Arbetsgivaren har dessutom ett rehabiliteringsansvar för att få tillbaka sjukskrivna i tjänst.
Varken arbetsgivare, Försäkringskassa eller sjukvård har en gemensam syn på hur dessa människor skall mötas, vilket gör att de mycket ofta hamnar mellan olika ansvarsområden vilket innebär ett dåligt och oprofessionellt omhändertagande.
Mobbning är en kränkande handling. Mobbning och åtgärder mot det ökande våldet måste vara en angelägenhet för hela samhället. En handlingsplan med en nollvision måste snarast tas fram för att stödja arbetet mot vuxenmobbing.
|
Stockholm den 28 september 2007 | |
|
Christer Winbäck (fp) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en handlingsplan mot diskriminering i arbetslivet.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.