Vildsvinsstammen

Motion 2012/13:MJ358 av Gustav Nilsson och Betty Malmberg (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Miljö- och jordbruksutskottet

Händelser

Inlämning
2012-10-04
Numrering
2012-10-05

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ytterligare åtgärder för att få en mer balanserad vildsvinsstam.

Motivering

Vildsvinsstammen i landet har ökat under senare år. Följderna av den växande vildsvinsstammen har bland annat inneburit ökade skador på åker och jordbruksmark. Skador som leder till ökade kostnader för den enskilde markägaren, som inte har någon möjlighet att få bidrag eller ersättning för dessa skador.

Riksdagen har beslutat att det ska finnas en vildsvinsstam i Sverige, men den stammen måste vara i balans med naturen och inte växa okontrollerat, vilket drabbar markägare. En okontrollerad stam innebär ökade viltskador, större risk för trafikolyckor m.m.

Regeringen har vidtagit åtgärder för att få en balanserad vildsvinsstam i landet. Någon enkel lösning på vildsvinsproblematiken finns dock inte. En förutsättning för att resultaten ska förbättras är dock att samverkan mellan markägare, jägare och myndigheter fungerar väl så att man på lokal nivå vidtar åtgärder. Fler åtgärder måste dock övervägas. Därför anser vi att man bör underlätta möjligheterna att kunna bedriva vildsvinsjakt med särskilda jaktmedel såsom bildförstärkare och rörlig belysning. Dessutom bör tillståndsansökan för åtelkameror underlättas.

Stockholm den 21 september 2012

Gustav Nilsson (M)

Betty Malmberg (M)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ytterligare åtgärder för att få en mer balanserad vildsvinsstam.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.