Vidareförsäljning av biljetter
Motion 2010/11:C359 av Louise Malmström och Johan Löfstrand (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Civilutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2010-10-27
- Numrering
- 2010-10-29
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att begränsa vidareförsäljning med pristillägg på evenemangsbiljetter.
Motivering
Det finns i dag ett flertal företag som köper in stora mängder biljetter till olika evenemang, konserter, fotbollsmatcher etc. och därmed ökar priset på biljetterna med flera hundra procent.
Det innebär att priserna vida överstiger det arrangörerna tänkt sig och att långt ifrån alla har råd att delta. Det försvårar också möjligheterna att få tag på biljetter. I Norge finns sedan den 1 juli 2007 en lag som förbjuder företag att vid vidareförsäljning av biljetter göra stora pristillägg. Även i Sverige bör möjligheterna att införa en sådan lag, eller förhindra fenomenet på andra vis, ses över.
Stockholm den 26 oktober 2010 | |
Louise Malmström (S) |
Johan Löfstrand (S) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att begränsa vidareförsäljning med pristillägg på evenemangsbiljetter.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.