Varningssignaler vid korsningar
Motion 2004/05:T406 av Lars Gustafsson (kd)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2004-10-05
- Bordläggning
- 2004-10-14
- Hänvisning
- 2004-10-14
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ett varningssystem vid trafikkorsningar införs.
Motivering
För att undvika olyckor används ett antal olika varningssystem, t.ex. skyltar, varningssignaler, räfflor i vägbana, filmarkeringar och skyddsräcken. Tyvärr är detta inte alltid tillräckligt, utan det behövs återkommande en uppgradering och förnyelse av signalsystemen för en säker trafikmiljö.
Den tragiska olyckan utanför Kristianstad i september 2004, där en lastbil kolliderade med ett persontåg, visar att befintliga signalsystem inte är tillräckligt bra.
Det finns exempel från andra länder med hög trafiktäthet där man har utvecklat andra väl fungerande system som borde prövas. I USA finns ett varningssystem vid trafikkorsningar med en blinkande varningslampa vilken varnar bilisten för annalkande trafikkorsning. Det finns anledning att pröva ett liknande system i Sverige. Kostnaderna för det nya systemet bör vara begränsade och uppförande av varningssystemet kan lämpligen göras i samband med översyn och renovering av korsningar.
|
Stockholm den 4 oktober 2004 | |
|
Lars Gustafsson (kd) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ett varningssystem vid trafikkorsningar införs.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
