Vårdplatser inom psykvården

Motion 2014/15:59 av Jimmy Ståhl (SD)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämnad
2014-10-16
Granskad
2014-10-16
Hänvisad
2014-11-12

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vårdplatser inom psykvården.

Motivering

Ohälsotalen ökar markant och fler behöver psykisk hjälp för att klara av vardagen. Allt går så otroligt fort idag med den digitala värld vi lever i och många känner att de inte räcker till. Sociala medier och dagens teknik gör att man är tillgänglig dygnet runt, vilket också är ett krav för vissa. Att vara nåbara dygnet runt kan vara betungande för många, vilket senare kan leda till att man ”går in i väggen”.

 

När det gäller tillgången på vårdplatser inom psykvården är Sverige nästan sämst i Europa. På drygt 20 år har 70 procent av de psykiatriska vårdplatserna försvunnit. I Europa är det bara Italien, Ungern och Spanien som har färre vårdplatser.

 

Om de som mår psykiskt dåligt får tillgång till snabb hjälp, kan det många gånger vara direkt avgörande. Tyvärr är det många som inte får den hjälp de behöver och väljer då att avsluta sina liv. Vårdplatserna måste bli fler och även träffpunkter dit de som mår psykiskt dåligt kan ta sig, för att på ett mer avslappnat sätt få kontakt med psykvården i rätt tid.

 

.

Jimmy Ståhl (SD)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vårdplatser inom psykvården.
    Behandlas i
    Socialutskottet
    Betänkande 2014/15:SoU1
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.