Väderkvarnarna på Öland

Motion 2003/04:Kr370 av Agne Hansson (c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Kulturutskottet

Händelser

Inlämning
2003-10-07
Bordläggning
2003-10-15
Hänvisning
2003-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att rädda de öländska väderkvarnarna åt eftervärlden.

Motivering

Öland är unikt på många sätt. Där finns ett särpräglat landskap med rik flora med sällsynta arter. Det öländska alvaret med dess särprägel och tystnaden. Öland rymmer ett kulturarv som är unikt. De öländska väderkvarnarna är en del av det.

Det unika på Öland är av riksintresse. Det är mot den bakgrunden helt naturligt att mycket av verksamheten omgärdas av lagar och regler som är till för att bevara och skydda det unika av riksintresse åt eftervärlden och kommande generationer.

En naturlig del av kulturarvet som måste betraktas som riksintresse är de öländska väderkvarnarna. De öländska väderkvarnarna riskerar att försvinna om inte möjligheten att underhålla och renovera dem förbättras. Kvarnarna sköts nästan alltid av hembygdsföreningar. Hembygdsföreningarna får det allt svårare att få ihop pengar och arbetskraft för att renovera kvarnarna. Det mesta av detta sker med ideellt arbetande människor som bas.

Eftersom väderkvarnarna på Öland kan betraktas som ett riksintresse och ett kulturarv som bör bevaras för eftervärlden bör också staten ta sitt ansvar för detta. Medel för bevarande av kulturhistoriskt värdefull bebyggelse och av unika kulturvärden bör också reserveras för att bevara de öländska väderkvarnarna åt eftervärlden. Detta bör ges regeringen till känna.

Stockholm den 7 oktober 2003

Agne Hansson (c)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att rädda de öländska väderkvarnarna åt eftervärlden.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.