Utvisning vid brott
Motion 2021/22:856 av Edward Riedl (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Socialförsäkringsutskottet
- Inlämnad:
- 2021-09-28
- Granskad:
- 2021-09-29
- Hänvisad:
- 2021-10-14
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fler utvisningar av utländska medborgare som begår brott i Sverige och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Utländska medborgare som begår allvarliga brott i Sverige bör i högre grad tvingas att återvända till sina hemländer. I dag prövas utländska medborgare som har begått ett brott i Sverige endast för utvisning till hemlandet om fängelsestraff finns med i straffskalan för brottet. Kombinationen av milda straff och svårigheter med att verkställa utvisningar gör därför att många blir kvar i Sverige. I längden riskerar detta att urholka det svenska folkets tolerans mot utländska medborgare generellt och möjligheterna för Sverige att återupprätta förtroendet för migrationspolitiken. En fungerande rättsskipning är en av förutsättningarna för att Sverige ska vara ett bra invandrarland. Att inte utvisa utländska brottslingar urholkar den principen. Dagens regelverk bör därför ses över i skärpande riktning.
|
Edward Riedl (M) |
|
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fler utvisningar av utländska medborgare som begår brott i Sverige och tillkännager detta för regeringen.
Betänkande 2021/22:SfU28 Utvisning på grund av brott - ett skärpt regelverk- Behandlas i
- Socialförsäkringsutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
