Utökat uppdrag för Akademiska hus
Motion 2014/15:290 av Edward Riedl (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Finansutskottet
- Inlämnad:
- 2014-11-05
- Granskad:
- 2014-11-05
- Hänvisad:
- 2014-11-12
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att ge Akademiska hus ett utökat uppdrag för studentbostäder.
Motivering
I dag har Akademiska hus ingen möjlighet att varken bygga eller bedriva uthyrning av studentbostäder. Det gör att attraktiv mark i campusområden med närhet till högskolor och universitet inte kommer att bebyggas med studentbostäder. Med ett utökat uppdrag för Akademiska hus där de kan både bygga och hyra ut studentbostäder skulle tusentals nya studentbostäder i attraktiva områden kunna byggas.
.
|
Edward Riedl (M) |
|
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att ge Akademiska hus ett utökat uppdrag för studentbostäder.
Betänkande 2014/15:FiU25 Statlig förvaltning och statistikfrågor- Behandlas i
- Finansutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
