Utökad intagning till medicinska fakulteter

Motion 2007/08:Ub539 av Göran Thingwall (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet

Händelser

Inlämning
2007-10-05
Numrering
2007-10-09
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utökad intagning till medicinska fakulteter.

Motivering

I nuläget lottas behöriga studenter med högsta betyg in till våra medicinska utbildningar. Den som förlorar lotten kan söka om till nästa termin alternativt läsa utomlands för egna pengar. I samma stund jagar landstingen aktivt läkare utomlands, framförallt till primärvården. Logiken i detta går definitivt inte ihop!

Ett stort antal 40-talistläkare kommer inom en snar framtid att gå i pension. Bristen på läkare, framförallt i primärvården, kommer att bli påtaglig. Det är därför inte försvarbart att inte ta vara på den kunskapskader som vill ägna många år till långa studier. Sverige har definitivt råd med att utbilda sina egna läkare. Skulle det mot förmodan vara så att det blir för många läkare här hemma skulle vi exempelvis kunna använda detta till medicinskt bistånd i u-länder. Jag är övertygad om att många färska läkare kan tänka sig en tid som biståndsläkare. Dessutom skulle pengarna med en gång hamna på rätt ställe!

Stockholm den 5 oktober 2007

Göran Thingwall (m)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utökad intagning till medicinska fakulteter.
    Behandlas i
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.