Utgiftsområde 6 Försvar samt beredskap mot sårbarhet
Motion 2005/06:Fö249 av Eskil Erlandsson m.fl. (c)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Försvarsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2005-10-05
- Bordläggning
- 2005-10-13
- Hänvisning
- 2005-10-13
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 6 Försvar samt beredskap mot sårbarhet enligt uppställning:
|
Anslag (tkr) |
Regeringens förslag |
Anslagsförändring |
|
6:1 och 6:2 |
38 735 138 |
+400 000 |
|
Summa för utgiftsområdet |
43 433 124 |
+400 000 |
Anslagsberäkning
Det är vår uppfattning att Sverige skall öka sin förmåga att medverka i internationella operationer. Vi skall aktivt delta i uppbyggnaden av EU:s nya snabbinsatsstyrkor. Sverige skall på sikt kunna bidra med styrkor motsvarande en egen ”battlegroup”.
Risken att omställningskostnaderna är underskattade liksom att den önskade utvecklingen inte ryms inom angiven ram innebär att vi förordar en väsentligt mindre besparing på det militära försvarets anslag (6:1 och 6:2) än regeringen.
De två anslagen till det militära försvaret förstärks i enlighet med tabellen ovan. Någon fördelning mellan de två anslagen 6:1 och 6:2 görs ej.
|
Stockholm den 4 oktober 2005 | |
|
Eskil Erlandsson (c) | |
|
Claes Västerteg (c) |
Viviann Gerdin (c) |
|
Agne Hansson (c) |
Johan Linander (c) |
|
Kerstin Lundgren (c) |
Jan Andersson (c) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 6 Försvar samt beredskap mot sårbarhet enligt uppställning:
- Behandlas i
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
