Utbildning av arbetskraft för industrin

Motion 2012/13:A349 av Krister Örnfjäder (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet

Händelser

Inlämning
2012-10-05
Numrering
2012-10-08

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om mer utbildning av arbetskraft till industriarbeten.

Motivering

Vi får tyvärr alltför många signaler om att antalet arbetstillfällen minskar och att därmed antalet arbetslösa i så fall ökar.

Men bilden ser inte likadan ut över hela arbetsmarknaden. Det finns områden där det fortfarande ser mycket bra ut.

Tyvärr är det så att även dessa har problem. Ett angenämt kan man tycka, men så är tyvärr inte fallet. Arbetsgivarna har behov av att anställa fler.

Problemet som då uppstår är att de enligt uppgift har svårt att få tag på den efterfrågade arbetskraften. Detta i sin tur innebär att de riskerar att förlora sina kunder när leveranser inte kan ske inom avtalad tid.

Denna situation måste lösas. Enda sättet är att fler utbildas för att tillgodose industrins behov av arbetskraft. Tillsammans med detta så måste arbetet med attitydförändring av synen på arbete inom industrin intensifieras.

Stockholm den 4 oktober 2012

Krister Örnfjäder (S)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om mer utbildning av arbetskraft till industriarbeten.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.