Uppklarning av våldtäktsbrott

Motion 2008/09:Ju225 av Ann-Christin Ahlberg (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet

Händelser

Inlämning
2008-09-30
Numrering
2008-10-02

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att åtgärder måste vidtas så att personuppklaringen för våldtäkter ökar.

Motivering

Antalet våldtäkter ökar nu framför allt utomhus. Statistiken för hur effektiv uppklarningen är av dessa brott, samt i sin tur hur många av våldtäkterna som leder till fällande domar, är dyster.

Enligt Brottsförebyggande rådet (Brå) är den så kallade personuppklarningen för våldtäkter 12 procent, det vill säga 12 av 100 våldtäkter leder till att gärningsmannen lagförs. Speciellt låg är uppklarningen för våldtäkt utomhus med bara fyra procent. Det är dystra uppgifter och ett förhållande, en utveckling, som inte är acceptabel och som måste stoppas. Dessa uppgifter sänder helt fel signaler ut i samhället att våldtäkt inte är ett så allvarligt brott och att risken för att åka fast är försvinnande liten.

Enligt Brå finns inga säkra förklaringar till ökningen men man påpekar i ett TT-meddelande att den låga uppklarningen kan bero på att det ofta inte finns en identifierad gärningsman.

Det är viktigt att det snabbt utreds vad ökningen beror på och varför personuppklarningen är så märkbart låg vid just dessa brott. Likaså bör det utredas om det finns fog för tidigare framförd kritik om att polisen i dessa fall ger upp för lätt och att våldtäktsfallen är lågt värderade, något som i så fall kan vara en förklaring till den stora mängden olösta fall.

Åtgärder måste vidtas för att klara upp dessa brott.

Stockholm den 29 september 2008

Ann-Christin Ahlberg (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att åtgärder måste vidtas så att personuppklaringen för våldtäkter ökar.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.