Undervisning om konflikthantering på lärarutbildningen

Motion 2008/09:Ub574 av Chatrine Pålsson Ahlgren (kd)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet
Inlämning:
2008-10-07
Numrering:
2008-10-09
DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om verkställan av riksdagens beslut rörande obligatorisk undervisning om mobbning och konflikthantering i lärarutbildningen.

Våren 2005 beslutade riksdagen att undervisning i konflikthantering ska ingå i lärarutbildningen. I utbildningsutskottets betänkande UbU4 står:

Mobbning är ett oacceptabelt beteende som i skrämmande stor utsträckning förekommer i skolan. För att förverkliga intentionerna i skollagen och läroplanerna behöver lärare få bättre verktyg för och möjlighet att utveckla sina kunskaper när det gäller konflikthantering.

Betänkandetexten avslutas med: ”Kunskaper om mobbning och konflikthantering bör anges i examensordningen som ett av målen för lärarexamen.” Så är det ännu inte. Det är därför angeläget att detta uppfylls.

Stockholm den 7 oktober 2008

Chatrine Pålsson Ahlgren (kd)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om verkställan av riksdagens beslut rörande obligatorisk undervisning om mobbning och konflikthantering i lärarutbildningen.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen