Turordningsreglerna
Motion 2002/03:A234 av Håkan Juholt m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2002-10-23
- Bordläggning
- 2002-10-30
- Hänvisning
- 2002-10-30
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att avskaffa undantaget i turordningsreglerna.
Motivering
Arbetsrätten innebär ingen rätt till arbete. Men det är en trygghet för de anställda att veta att en uppsägning går rätt till. Med hjälp av Miljöpartiet lyckades de borgerliga partierna under förra mandatperioden driva igenom försämringar av löntagarnas trygghet på jobbet. Vid uppsägning har en arbetsgivare i företag med högst tio anställda numera möjlighet att undanta två personer från reglerna om turordning, de regler som säger ”sist in–först ut”. Detta öppnar för godtycke och orättvis behandling av de anställda. Det är därför både rimligt och rättvist att avskaffa detta undantag i turordningsreglerna.
|
Stockholm den 20 oktober 2002 | |
|
Håkan Juholt (s) | |
|
Krister Örnfjäder (s) |
Agneta Ringman (s) |
|
Ann-Marie Fagerström (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att avskaffa undantaget i turordningsreglerna.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Bifall
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
