Tullverksamhet i Västerås

Motion 2003/04:Sk352 av Jörgen Johansson (c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet

Händelser

Inlämning
2003-10-07
Bordläggning
2003-10-15
Hänvisning
2003-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en väl fungerande tullverksamhet i Västmanland.

Motivering

Samhällets transportsystem skall utformas utifrån kravet att den sker på ett ekologiskt och ekonomiskt vettigt sätt. I det sammanhanget framstår sjöfarten som en mycket positiv transportsektor.

I Mälaren finns en av landets tre främsta styckegodshamnar, Västerås/Köping hamn. Det finns alltså en transportkultur i Mellansverige som är väl värd att utveckla utifrån såväl miljömässiga skäl som utifrån näringslivets behov i det inre av Mälardalen. Det är därför viktigt att sjöfarten och därmed handeln, ges rimliga förutsättningar att fungera. Faktorer i det sammanhanget är tillgänglighet, farledsavgifter men även den service som finns i hamnstäderna.

Mälarhamnarna har idag en framträdande handel med många länder utanför nuvarande EU. Detta kräver extra insatser från tullens sida. En nedskärning av tullens verksamhet skulle därför menligt påverka verksamheten i Västerås/Köping hamn, vilket slutligen drabbar näringslivet och befolkningen i det inre av Mälardalen. För att uppnå kravet om en väl fungerande hamn i det inre av Mälardalen krävs det därför en väl fungerande tullverksamhet. De signaler som nu ges om indragning av tullen i Västerås innebär ett dråpslag mot såväl näringsliv som de miljösatsningar som, med goda resultat, kan uppnås om en fullvärdig sjöfart kan upprätthållas.

Hamnen i Västerås/Köping tillsammans med Hässlö som internationell flygplats, ställer krav på tullens närvaro. Tulluppgifter, i form av klarering, gentemot importörer, exportörer, speditörer, transportörer behövs i en väl fungerande hamn med internationell anknytning. Detta bör ges regeringen till känna.

Stockholm den 2 oktober 2003

Jörgen Johansson (c)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en väl fungerande tullverksamhet i Västmanland.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.