Trängselskatten och tillgänglighet för rörelsehindrade

Motion 2005/06:Sk308 av Anna Lilliehöök (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet

Händelser

Inlämning
2005-10-05
Bordläggning
2005-10-13
Hänvisning
2005-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som mening vad i motionen anförs om att trängselskatter inte får begränsa tillgängligheten för rörelsehindrade.

Motivering

Riksdagen har antagit ett program för hur tillgänglighet skall förbättras för människor med funktionshinder. Att kunna färdas med bil är för många ett villkor för tillgänglighet. Med bil kan man färdas själv eller med någon annan från punkt till punkt utan omstigningar som försvårar eller förhindrar en resa. Ett antal regler har införts för att underlätta för funktionshindrade att ta sig fram med bil på ett praktiskt sätt. Rörelsehindrade har av detta skäl sedan länge tillgång till särskilda parkeringsplatser med parkeringstillstånd som är knutet till den funktionshindrade personen. Han eller hon har kunnat färdas med olika bilar och kunnat få hjälp med skjuts av olika anhöriga eller andra alltefter deras möjligheter. Särskilt för många äldre har det betytt mycket att kunna färdas med olika släktingar som kunnat bidra med skjuts alltefter möjlighet och att inte vara hänvisad till hjälp bara från en viss person.

Den 3 januari 2006 skall den statliga trängselskatten införas på försök i Stockholms stad. Detta kommer att ha direkta negativa konsekvenser för de rörelsehindrade genom att rörligheten och tillgängligheten då minskar och blir dyrare, helt på tvärs mot intentionerna i det program för ökad tillgänglighet som tidigare beslutats. För att mildra de negativa konsekvenserna av trängselskatten skall personer med parkeringstillstånd kunna få befrielse från biltull knutet till en bestämd bil. Eftersom befrielsen från trängselskatt knyts till parkeringstillstånd kommer dessa att bli begränsade till att gälla ett enda fordon.

Undantag för funktionshindrade från den statliga trängselskatten bör ändras så att undantaget knyts till den funktionshindrade personen och inte till ett visst fordon. Därmed skulle rörelsefriheten behållas för rörelsehindrade då parkeringstillstånd i Stockholm också i fortsättningen skulle gälla person och inte fordon.

Stockholm den 27 september 2005

Anna Lilliehöök (m)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som mening vad i motionen anförs om att trängselskatter inte får begränsa tillgängligheten för rörelsehindrade.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.