Tillgänglighet för personer med funktionshinder

Motion 2010/11:A316 av Hans Hoff m.fl. (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet

Händelser

Inlämning
2010-10-26
Numrering
2010-10-28

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillgänglighet.

Motivering

År 2006 föreslog den parlamentariska Diskrimineringskommittén att otillgänglighet skulle klassas som diskriminering. Men 2008 när regeringen lade fram en ny diskrimineringslag lyfte den ur formuleringen om otillgänglighet som en form av diskriminering. Detta tycker vi var ett felaktigt beslut som riksdagen kan rätta till.

I andra länder finns diskrimineringsskydd som omfattar bristande tillgänglighet.

I USA lagfäste man 1990 ADA, Americans with Disabilities Act, som innebär i korthet att det är förbjudet att diskriminera personer med funktionshinder när det gäller fysiskt tillträde till offentliga eller privata inrättningar.

Lagen är en så kallad medborgarrättslag (civil rights law), av samma typ som tidigare lagar som förbjuder diskriminering av svarta och kvinnor, som förbjuder affärsidkare, myndigheter, ”kommuner” att ha otillgängliga lokaler. En individ med funktionshinder får inte diskrimineras när det gäller att komma i åtnjutande av varor, tjänster och fördelar vid allmänna platser och tänkbara arbetsplatser.

Den som bedriver verksamheten måste göra de anpassningar som behövs – om det inte går att visa att detta skulle belasta verksamheten på ett orimligt sätt. Man måste då hitta andra lösningar för att tillhandahålla servicen.

En rapport utförd av Svenska Handikappinstitutet (1995) konstaterar att USA till följd av ADA är det mest tillgängliga landet i världen och att effekter kan ses överallt i samhället. Andra länder som har lagar likt USA är Australien, Storbritannien och Sydafrika.

Det är därför dags att Sverige ser över möjligheten att införa en lagstiftning som ökar tillgängligheten i samhället.

Stockholm den 19 oktober 2010

Hans Hoff (S)

Adnan Dibrani (S)

Jennie Nilsson (S)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillgänglighet.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Bifall
    Kammarens beslut
    Bifall

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.