Tillgänglighet för funktionshindrade

Motion 2008/09:So308 av Jasenko Omanovic och Agneta Lundberg (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämning
2008-10-02
Numrering
2008-10-06

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillgängligheten för funktionshindrade.

Motivering

Idag är samhället inte tillgängligt för alla. Diskriminering förekommer i många olika sammanhang och människor med funktionshinder behandlas inte alltid som alla andra, med samma rättigheter och skyldigheter.

Ett av de viktigaste nationella målen för handikappolitiken är att samhället ska utformas så att människor med funktionshinder i alla åldrar blir fullt delaktiga i samhällslivet. Men trots fina målsättningar är funktionshindrade en bortglömd grupp. Trots de lagar och regler som finns stöter personer med funktionshinder ofta på problem i sina dagliga liv. Det kan handla om allt från att en hiss inte finns installerad till att inte få det jobb man vill ha på grund av sitt handikapp. Denna diskriminering är oacceptabel i ett land som Sverige. Att arbeta med tillgänglighet måste vara en ständigt fortgående process. Därför är det dags att göra en total översyn av funktionshindrades möjlighet att delta i samhället.

Stockholm den 29 september 2008

Jasenko Omanovic (s)

Agneta Lundberg (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillgängligheten för funktionshindrade.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.