Tillåtelse av drogtester vid sluten ungdomsvård
Motion 2013/14:Ju285 av Stefan Caplan (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2013-10-03
- Numrering
- 2013-10-03
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det ska vara en reell nolltolerans mot droger inom ramen för sluten ungdomsvård och att man bör överväga att införa obligatoriska drogtester för att upprätthålla detta.
Motivering
Det borde vara en självklarhet att det inte ska förekomma någon form av droger inom sluten ungdomsvård, ändå hör vi talas om att man upptäcker insmugglade droger. Förutom det faktum att det är olagligt så är det även något som inverkar menligt på de intagnas vård. Ett sätt att identifiera var stödåtgärder behöver sättas in är att tillåta drogtester inom ramen för sluten ungdomsvård. Ingen ska någonsin behöva dö av en överdos, speciellt inte inne på ett ungdomshem. Det sker dessvärre och ett av dessa fall som utretts var i början på 2013 på ett hem i Lindome. Det gällde ett dödsfall på en behandlingsavdelning för pojkar som dömts till vård enligt lagen om sluten ungdomsvård. Därför tycker jag att det ska vara en reell nolltolerans mot droger inom ramen för sluten ungdomsvård och man bör överväga införande av obligatoriska drogtester för att upprätthålla detta.
|
Stockholm den 26 september 2013 | |
|
Stefan Caplan (M) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det ska vara en reell nolltolerans mot droger inom ramen för sluten ungdomsvård och att man bör överväga att införa obligatoriska drogtester för att upprätthålla detta.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
