Terrorlistning av Muslimska brödraskapet i EU

Motion 2025/26:2234 av Magnus Berntsson (KD)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utrikesutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-03
Granskad
2025-10-03
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör driva frågan inom EU om att klassa Muslimska brödraskapet som en terroristorganisation och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

 

Muslimska brödraskapet är en internationell islamistisk rörelse som under lång tid varit en central aktör i spridningen av ideologi som underminerar demokrati, mänskliga rättigheter och rättsstat. Organisationen har i flera fall fungerat som en plattform för radikalisering och som ideologisk grogrund för våldsbejakande extremistgrupper, samtidigt som den försöker vinna politisk och social legitimitet genom att framstå som en samhällsaktör.

 

I länder som Egypten, Saudiarabien och Förenade Arabemiraten är brödraskapet förbjudet och klassat som en terroristorganisation. Trots detta är organisationen fortsatt verksam i Europa, där den genom nätverk, föreningar och institutioner försöker påverka samhällsutvecklingen. Forskaren Sameh Egyptson har i sina studier visat hur brödraskapets nätverk i Sverige och Europa bygger upp parallella strukturer och systematiskt arbetar för att sprida sin islamistiska agenda. Denna forskning pekar på hur rörelsen försöker etablera inflytande under radarn och därmed riskerar att underminera integration och demokratiska värden.

 

Samtidigt har Magnus Ranstorp, terrorforskare vid Försvarshögskolan, i flera analyser betonat att Muslimska brödraskapet utgör en ideologisk inkubator för islamistisk extremism. Även om rörelsen inte alltid agerar öppet våldsbejakande, bidrar dess ideologiska grund till att legitimera miljöer som i sin tur föder radikalism och terrorism.

 

Att Muslimska brödraskapet inte finns upptaget på EU:s terrorlista innebär att organisationen kan fortsätta sin verksamhet utan de begränsningar som listning medför, vilket i praktiken underlättar både finansiering och ideologisk spridning. EU:s terrorlista är ett centralt instrument i unionens kamp mot terrorism och radikalisering. Att föra upp Muslimska brödraskapet på listan skulle skicka en tydlig signal om att Europa inte accepterar organisationer som fungerar som inkubatorer för extremistiska ideologier och hotar säkerheten i våra samhällen.

 

Mot denna bakgrund bör Sverige ta initiativ till att driva frågan inom EU om att Muslimska brödraskapet omedelbart förs upp på unionens terrorlista.

 

 

 

Magnus Berntsson (KD)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör driva frågan inom EU om att klassa Muslimska brödraskapet som en terroristorganisation och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Utrikesutskottet
    Betänkande 2025/26:UU15

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.