Svenskt kött

Motion 2025/26:2092 av Sten Bergheden (M)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-03
Granskad
2025-10-03
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att kommuner inte ska kunna införa enbart vegetariska matsedlar inom äldreomsorgen utan att det alltid ska finnas andra alternativ på matsedeln och tillkännager detta för regeringen.
  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att kommuner inte ska kunna införa enbart vegetariska matsedlar inom skolan utan att det alltid ska finnas andra alternativ på matsedeln och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Många kommuner har försökt eller infört vissa dagar som helt vegetariska dagar typ, vegetarisk måndag. Om man skulle komma på samma idé genom att istället införa obligatoriskt kött-torsdagar hade det blivit stora protester. Lika viktigt är det att både våra äldre inom äldreomsorgen och skolelever har rätt att välja vilken mat man vill äta.

Det viktiga är att det finns valmöjligheter och att maten är god och äts. Att bli påtvingad en matsedel av ideologiska skäl är helt orimligt. Dessutom behöver vi uppmuntra och se till att äta mer svenskt kött, som är ett av de absolut renaste och bäst producerade köttet i världen. Att välja bort det och istället importera soja eller andra halvfabrikat är varken bra för miljön eller gynnar svensk matproduktion. Kommuner ska inte av ideologiska skäl kunna styra matsedeln så att valfriheten för individen upphör.

Vi behöver fler köttbullar och mindre pekpinnar i kommunernas matsedlar.     

 

 

Sten Bergheden (M)

 

 

Yrkanden (2)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att kommuner inte ska kunna införa enbart vegetariska matsedlar inom äldreomsorgen utan att det alltid ska finnas andra alternativ på matsedeln och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Socialutskottet
    Betänkande 2025/26:SoU21
  • 2.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att kommuner inte ska kunna införa enbart vegetariska matsedlar inom skolan utan att det alltid ska finnas andra alternativ på matsedeln och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Utbildningsutskottet
    Betänkande 2025/26:UbU9

Behandlas i betänkande (2)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.