Svenskt arktiskt centrum

Motion 2011/12:Ub250 av Sven-Erik Bucht (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet
Inlämning:
2011-09-30
Numrering:
2011-10-04
DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för att inrätta ett svenskt arktiskt centrum.

Motivering

Sverige innehar för närvarande ordförandeskapet i Arktiska rådet. Ur miljösynpunkt är Arktis ett viktigt område. Området är geografiskt stort och har betydande naturtillgångar. Stora intressen finns för utvinning av dessa tillgångar samtidigt som området har en känslig miljö. Ett flertal länder forskar och följer utvecklingen i området, vilket är av stor betydelse.

Även Sverige kunde öka resurserna för det genom att inrätta ett svenskt arktiskt centrum. I likhet med Tromsö i Norge och Rovaniemi i Finland kan exempelvis Kiruna få en ställning som arktiskt centrum. Kiruna har redan utomordentliga förutsättningar med befintlig forskningsverksamhet inom rymdteknik. Vidare har Kiruna en lång tradition av forskarmiljö via den avancerade miljöforskning som finns i Abisko.

Med anledning av det ovan anförda föreslås att regeringen ser över förutsättningarna för att inrätta ett svenskt arktiskt centrum.

Stockholm den 26 september 2011

Sven-Erik Bucht (S)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för att inrätta ett svenskt arktiskt centrum.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter