Straffet för grovt djurplågeri
Motion 2003/04:Ju209 av Marietta de Pourbaix-Lundin (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2003-10-07
- Bordläggning
- 2003-10-15
- Hänvisning
- 2003-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av sådan lagändring att grovt djurplågeri kan ge fyra års fängelse.
Motivering
Straffbestämmelserna för djurskyddsbrott regleras både i brottsbalken och i djurskyddslagstiftningen. Höjningen av straffbestämmelserna i 36 § djurskyddslagens till fängelse i maximalt två år och för brott mot djurskyddslagen är bra, men inte tillräcklig. Trots att det i dag finns möjlighet att döma brottslingar som upprepade gånger eller mycket allvarligt skadar djur till fängelse i maximalt två år sker det sällan i verkligheten.
Slutsatsen man kan dra är att brott mot djur, även grova sådana, inte tas på allvar av rättsväsendet. En del juridiska svårigheter med bland annat sekretessen skulle kunna lösas om det fanns ytterligare en nivå vid till exempel djurplågeri som gav ett strängare straff. Jag föreslår därför att det för grovt djurplågeri skall vara möjligt att utdöma straff på maximalt fyra års fängelse.
|
Stockholm den 22 september 2003 | |
|
Marietta de Pourbaix-Lundin (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av sådan lagändring att grovt djurplågeri kan ge fyra års fängelse.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
