Statligt stöd till kulturgrupper
Motion 1997/98:Kr288 av Ingemar Josefsson (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Kulturutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1997-10-06
- Bordläggning
- 1997-10-10
- Hänvisning
- 1997-10-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Staten har valt att ha sin stödgivning uppdelad på en rad olika organ – Kulturdepartementet, Statens kulturråd, Konstnämnden, Stiftelsen Framtidens Kultur, Svenska Institutet osv. En hel del statliga skattemedel går också till kulturändamål via andra departement och myndigheter.
Uppdragen för de olika organen är visserligen inte identiska, men den av riksdagen antagna kulturpolitiska inriktningen omfattar ändå alla. Det är både mer rationellt och mer tillfredsställande ur kulturskaparnas och arrangörernas synvinkel att samordna resurserna. Det finns inte fog för antagandet att bedömningarna skiljer sig mellan de olika statliga organen. Erfarenheterna visar mer på att har ett statligt organ sagt nej sprider det sig och följs av andra, alternativt man hänvisas vidare till varandra.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om att utreda ett minskat antal anslagsgivare till fria konstutövare.
|
Ingemar Josefsson (s) |
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om att utreda ett minskat antal anslagsgivare till fria konstnärsutövare.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om att utreda ett minskat antal anslagsgivare till fria konstnärsutövare.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
