Specificerad signalementsbeskrivning

Motion 2012/13:Ju205 av Kent Ekeroth (SD)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet

Händelser

Inlämning
2012-09-20
Numrering
2012-09-28

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att polisen när de går ut till allmänheten med gärningsmannabeskrivningar inte ska få censurera information om gärningsmannens utseende eller ursprung.

Motivering

Det finns situationer när polisen inte går ut med information till allmänheten om misstänkta gärningsmän. Situationer när sådan information skulle kunna störa en förundersökning och eventuellt varna eftersökta gärningsmän som t.ex. skulle kunna fly utomlands eller undanröja bevis.

Det finns också situationer när polisen direkt går ut med signalement på gärningsmän till allmänheten i hopp om att tips eller information om de eftersökta så snabbt som möjligt skall kunna leda till ett gripande eller åtminstone till ökad vaksamhet. I vissa av dessa fall utelämnas viktig information om gärningsmännen av rädsla för att bryta mot politiskt korrekta normer och bli föremål för anklagelser om rasism.

Härunder ges ett exempel om ett rån i Hässelby Strand: ”en matbutik som rånats av en ensam gärningsman beväpnad med en yxa … Gärningsmannen beskrivs som en ca 170 cm lång man med normal kroppsbyggnad och iklädd en ljusgrön munkjacka”.

Gärningsmannen beskrivs men något elementärt och kanske det mest uppenbara signalementet utelämnas dock – nämligen: offrets utseende och ursprung.

Denna rädsla som får polisen att utelämna viktiga signalement är inte ogrundad. När t.ex. Globens närpolis skickade ut informationsmaterial till grannsamverkansföreningar om ligor som härjade med ursprung från vissa specifika världsdelar var inte medierna långsamma att uppmärksamma detta. Man rubricerade detta som att polisen spridde fördomar trots att gärningsmannabeskrivningarna var sanningsenliga. Snabbt blev polisen tvungna att urskulda sig efter tillrättavisningen1.

Jag menar att polisen aldrig får låta en politisk korrekt rädsla för att peka ut vissa grupper i samhället stå i vägen för uppdraget att gripa gärningsmän och skydda samhället från grovt kriminella.

Den svenska polisen bör följa våra nordiska grannländers poliskårers exempel och även gå ut med gärningsmannens utseende och ursprung när vittnesmål medger detta. Detta genom att ange om gärningsmannen beskrevs av vittnen som av europeiskt, asiatiskt, arabiskt eller afrikanskt utseende/ursprung o.s.v.2 Detta är så långt bort från rasism man kan komma utan i själva verket likabehandling. Rasism däremot är att beskriva vissa gärningsmän som av svenskt utseende eller ursprung och samtidigt undvika att göra det för andra grupper genom att utelämna deras signalement.

Polisen i Sverige måste visa att den likt polisen i våra grannländer först och främst vill gripa eftersökta gärningsmän utan hänsyn till politiskt korrekta normer. För varje dag polisen fortsätter att utelämna signalement för vissa grupper av gärningsmän kommer fler offer att utsättas för brott i onödan. Det är därför av största vikt att regeringen sänder ut tydliga signaler till polisen om att signalement rörande gärningsmännens utseende och ursprung aldrig får censureras bort när övriga signalement meddelas till allmänheten.

Stockholm den 20 september 2012

Kent Ekeroth (SD)


[1]

http://www.direktpress.se/tidningenliljeholmenalvsjo/Nyheter/Polisens-infoblad-sprider-fordomar/

[2]

Se t.ex. Norska polisens arbete i rapporten Voldtekt i Oslo 2007 från Oslos polisdistrikt.

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att polisen när de går ut till allmänheten med gärningsmannabeskrivningar inte ska få censurera information om gärningsmannens utseende eller ursprung.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.