Sockennamn i folkbokföringen

Motion 2002/03:Sk271 av Birgitta Carlsson och Kenneth Johansson (c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet

Händelser

Inlämning
2002-10-23
Bordläggning
2002-10-30
Hänvisning
2002-10-30

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att återinföra sockennamnet som administrativ enhet för folkbokföringen.

Motivering

Svensk landsbygd är sedan medeltiden indelad i socknar vilka i de flesta fall sammanfaller med Svenska kyrkans församlingsindelning. Socknarna är ett stort kulturarv som vi anser vara värt att bevara även om kyrkan skulle ändra sina församlingsgränser. Socknen har varit ett begrepp som har givit möjligheten att på ett rimligt sätt kunna identifiera karaktären och utvecklingen inom ett visst geografiskt område.

Nu är det kommunerna som har blivit administrativa enheter för folkbokföringen och det innebär ett kontinuitetsbrott som bland annat försvårar framtida forskning.

Skadan behöver inte bli så stor om riksdagen snarast beslutar att sockenbegreppet åter skall användas i folkbokföringssammanhang.

Det finns fler argument som är viktiga att ta i beaktande, till exempel vid larm efter ambulans, polis eller räddningsfordon där man ofta under tidspress skall dirigera fordon och personal är det viktigt att med klarhet kunna förklara var man finns. Särskilt nu när alltfler larm går till någon larmcentral som kan ligga långt från den egna kommunen.

Stockholm den 17 oktober 2002

Birgitta Carlsson (c)

Kenneth Johansson (c)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att återinföra sockennamnet som administrativ enhet för folkbokföringen.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.