Skrotning av färdiganvända båtar
Motion 2011/12:MJ338 av Metin Ataseven (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Miljö- och jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2011-10-04
- Numrering
- 2011-10-06
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att underlätta för båtägare att skrota färdiganvända båtar.
Motivering
Varje år dumpas en mängd färdiganvända båtar. Anledningen till detta är att det finns få skrotningsplatser och att dessa är dyra. Med dessa båtar dumpas även giftiga batterier och miljöfarliga plaster och färger.
Det finns således få incitament att skrota gamla båtar på ett miljövänligt sätt, liksom att det finns få incitament för producenter att ta fram båtar som är mer resurssnåla och innehåller färre miljöfarliga ämnen. Ett system som uppmuntrar till ett ökat både konsument- och producentansvar skulle minska den miljöpåverkan som färdiganvända båtar har på vår natur, liksom att det skulle underlätta för ansvarfulla båtägare att på ett miljövänligt sätt avyttra sin gamla båt.
Regeringen bör därför se över möjligheterna att underlätta för båtägare att skrota sina färdiganvända båtar.
|
Stockholm den 27 september 2011 | |
|
Metin Ataseven (M) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att underlätta för båtägare att skrota färdiganvända båtar.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
