Skinn till jägare och samebyar vid skyddsjakt

Motion 2022/23:720 av Lina Nordquist (L)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Miljö- och jordbruksutskottet
Inlämnad:
2022-11-21
Granskad:
2022-11-21
Hänvisad:
2022-12-01

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överlåta åt länsstyrelsen att fatta beslut om att skinn vid skyddsjakt ska tillfalla jakträttsinnehavaren och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Stora rovdjur får endast jagas under strikt kontrollerade former. För att reglera antalet rovdjur och förebygga skador på tamdjur och renar får skyddsjakt och viss licensjakt genomföras, om förutsättningarna för jakten är uppfyllda.

Djur som skjuts under licensjakt med stöd av jaktlagstiftningen besiktigas av länsstyrelsen. Skytten får behålla skinnet, och den flådda kroppen skickas till Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA).

Beslut om skyddsjakt med stöd av jaktlagstiftningen tillåts när ingen annan lösning finns för att förhindra skador, till exempel för att gäss inte ska äta stora mängder säd på åkrar, för att rovdjur inte slutar att döda tamboskap eller för att björnar riskerar att slå många renkalvar. Skytten ägnar omfattande tid åt uppgiften, riskerar sin hunds liv och hälsa och får ingen ersättning. Efter skyddsjakt bränns oftast kroppen av SVA.

Rimligare vore om skinnet efter fällt vilt efter beslut från länsstyrelsen tillföll jakträttsinnehavaren, i likhet med licensjakten. Länsstyrelsen har överlag inget intresse av fällda rovdjur, så ofta skulle denna symboliska ersättning tillfalla skytten eller samebyn.

 

 

Lina Nordquist (L)

 

 

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 1.

    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överlåta åt länsstyrelsen att fatta beslut om att skinn vid skyddsjakt ska tillfalla jakträttsinnehavaren och tillkännager detta för regeringen.

    Betänkande 2022/23:MJU17 Naturvård och biologisk mångfald
    Behandlas i
    Miljö- och jordbruksutskottet
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Övrigt om motionen

Intressenter