Skattebefrielse

Motion 2005/06:Sk345 av Ewa Björling (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet

Händelser

Inlämning
2005-10-05
Bordläggning
2005-10-13
Hänvisning
2005-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

1 Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändra lagstiftningen så att den medger skattebefrielse för forskningsdonationer.

  2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ta bort ”skatten” (overheadkostnader) på anslag från externa finansiärer.1

1Yrkande 2 hänvisat till UbU.

2 Motivering

De forskningsmedel som kommer från statligt håll räcker i dag inte till på långa vägar, och finansiering utifrån olika stiftelser och näringslivet blir alltmer betydelsefull för att grundforskningen skall kunna överleva. Därför är det ytterst motiverat att lagstifta att alla de donationer som tillförs forskningen från externa finansiärer och privata stiftelser är skattebefriade för att alla medel skall komma forskningen till nytta utan statlig inblandning.

Stockholm den 27 september 2005

Ewa Björling (m)

Yrkanden (2)

  • 1
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändra lagstiftningen så att den medger skattebefrielse för forskningsdonationer.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag
  • 2
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ta bort "skatten" (overheadkostnader) på anslag från externa finansiärer.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.